Modernizacja roku
WRĘCZNIE NAGRÓD - ZAMEK KRÓLEWSKI WARSZAWA 08.2018

Edycja XIII 2008


Szanowni Państwo


      Wszyscy trochę drżeliśmy przed rokiem, gdy rozpoczynaliśmy przgotowania do trzynastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku. Niby do „trzynastki” uprzedzenia nie mieliśmy, ale jednak … Nie mieliśmy też wtedy wyobrażenia, jakim zasięgiem świat ogarnie finansowy czy ekonomiczny kryzys. I jak przełoży się na codzienność inwestorów, projektantów i wykonawców. Nadziei jednak na to, że to pomimo wszystko będzie dobra edycja naszego konkursu nie traciliśmy.
    Głównie dlatego, że od dwunastu lat szerzyliśmy za sprawą tego przedsięwzięcia informację i przekonanie, że ratowanie narodowego dziedzictwa materialnego, to nie widzi mi się, ale konieczność. Bo to ważny element tożsamości narodowej. Poza tym – dotychczasowe nasze konkursowe doświadczenia wskazywały, że udział w konkursie i ewentualne zdobyte w nim nagrody, to dobre, żeby nie powiedzieć – doskonałe – referencje w każdym przetargu. A że rynek inwestycji zaczął się kurczyć, mieliśmy nadzieję, że skoro już w tych trudniejszych czasach komuś udało się czymś zaskoczyć, zrealizować inwestycję wzorowo, rozliczyć ją wzorcowo i pokazać nieprzeciętne umiejętności – to zechce się tym pochwalić. No i tu się nie przeliczyliśmy. Do trzynastej edycji konkursu Modernizacja Roku, w której ocenialiśmy dokonania inwestycyjne, projektowe i budowlane osiągnięte w roku 2008 – zgłoszonych zostało 703 obiekty! Absolutny rekord konkursu! Tego w jego historii jeszcze nie było!
     Nie było też wcześniej takich sytuacji w konkursie, że jego poprzedni uczestnicy rozliczać chcieli jurorów z decyzji podjętych przed rokiem. Przypisuję to także „trzynastce”, chociaż … potwierdza to tylko rosnącą rangę konkursu. Nagroda w nim zdobyta – nadal tylko jedno Grand Prix i jedno wyróżnienie w każdej kategorii –ma swoją rangę. Nikt nie chce z niej rezygnować. Nawet ten inwestor czy wykonawca, który już ma świadomość, że w tym konkursie nie ma przegranych. Poza tym – to w końcu wielki zaszczyt odebrać taką nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie, który wciąż jest symbolem wielkiego kunsztu polskiego budowlańca. To rzesze tych najlepszych przywróciły mu dawną świetność. Na tyle skutecznie, że dziś w pięknej Sali Koncertowej tego zamku znów wręczamy najlepszym te nagrody. Za ten sam polski kunszt, myśl techniczną i już teraz także europejskie umiejętności.
     A gdy o tych nagrodach mowa – to na koniec jeszcze jedna refleksja. W trzynastej edycji konkursu przyznaliśmy trzynaście statuetek w trzynastu kategoriach. Tym samym również - trzynaście wyróżnień. Warto odnotować, że najbardziej tłoczno było w kategorii „drogi i obiekty mostowe”. Ale komfortu w wyborze najlepszych obiektów, także z racji licznych zgłoszeń, konkursowa komisja nie miała też w kategoriach: „ elewacje i termo-renowacje” oraz „obiekty szkolnictwa” i „obiekty służby zdrowia i opieki społecznej”. Drogi, wiadomo – w dużej mierze inwestycje podporządkowane strefie Euro 2012, elewacje – też nie zaskoczenie, bo wszyscy coraz bardziej ochoczo oszczędzamy, gdy kryzys drenuje kieszeń. Ale dwie pozostałe kategorie – to miłe zaskoczenie. Bo dobry czas na poprawę warunków nauczania i ochrony zdrowia trwa już od kilku lat. I na szczęście kryzys tego nie zatrzymał!
Gratulacje i wielkie uznanie dla wszystkich. Nie tylko dla tych z nagrodami! No i zapraszam do czternastej edycji „Modernizacji Roku”!

                                                                                                                                                

      Z wyrazami szacunku  
      Komisarz Konkursu  
       
         Roman Pikuła  

Patronaty Ministerstw i Instytucji:
Patronaty uczelni wyższych:
Patronaty medialne:

Gala i wyniki XXI edycji Konkursu

Film przedstawia podsumowanie wyników ostatniej edycji Konkursu "Modernizacja Roku 2016"

Dane kontaktowe

Sekretariat Ogólnopolskiego Konkursu
"Modernizacja Roku"
ul. Hetmańska 38, pok. 504
85-039 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie

NIP: 9671004099
REGON: 091643448

tel: (52) 323 07 17
fax: (52) 322 67 70

www: www.modernizacjaroku.org.pl
e-mail: biuro@modernizacjaroku.org.pl


więcej
Zgłoś obiekt

Nagradzamy:

  • nowoczesność technologii
  • wysoką jakość wykonawstwa
  • wysokie efekty ekologiczne
  • dbałość o architekturę
  • rewitalizację zespołów urbanistycznych
  • dostosowanie obiektów dla wszystkich
karta zgłoszenia