Muzeum Hutnictwa ul. Metalowców 4a w Chorzowie
0
Głosów
Wzniesioną w 1895 roku dawną hutniczą elektrownię wraz z terenem i kilkoma innymi budynkami miasto pozyskało 11 lat temu. Wówczas podjęto decyzję o stworzeniu w nim miejsca, które przypomni o dominującej niegdyś w Chorzowie gałęzi przemysłu. Tak rozpoczął się proces tworzenia pierwszego w Polsce muzeum dedykowanego w pełni dziedzictwu materialnemu oraz niematerialnemu hutnictwa żelaza i stali czasów rewolucji przemysłowej. Muzeum powstało w obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej. Prace budowlane rozpoczęły się na początku
2019 roku i trwały prawie dwa lata. Festiwal otwarcia odbył się 27-28 listopada 2021r.
Idea Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wyrasta z troski o pamięć i z głębokiego przekonania o jej życiodajnym znaczeniu. W sercu dawnej Królewskiej Huty powstała inspirująca przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stworzyć mają harmonijną całość. To tu opowieść o mieście, przemyśle oraz tworzących go od wieków ludziach staje się punktem wyjścia do refleksji nad stale zmieniającym się światem.
Misją muzeum jest dokumentowanie i opowiadanie zarówno wielkich, jaki i małych przemysłowych historii. Wskazuje na rolę dzisiejszego Chorzowa w rewolucji przemysłowej. Oddaje szacunek wielkim wynalazkom i osiągnięciom hutniczego przemysłu. Pomaga także przemówić ludziom, których głosy długo niknęły w zgiełku hut i dziejów. To opowieści wielu pokoleń hutników, o różnym pochodzeniu, wielu wyznań, mówiących różnymi językami. Ważne są dla nas zarówno materialne dziedzictwo hutnictwa, jak również jego spuścizna duchowa.
Ciekawostki:
- ponad 6 tys. m2 terenu poprzemysłowego objętego projektem,
- 1895 – rok budowy hali elektrowni Huty Królewskiej, obecnie siedziby Muzeum Hutnictwa,
- 752 m2 stałej ekspozycji,
- projekt został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020,
- kwota dofinansowania: 15 042 816,77 zł,
- koszt całkowity: 36 987 559,76 zł.