Park Historyczno-Przyrodniczy w Szaflarach
3099
Głosów
W listopadzie 2023 roku zakończono prace związane z budową Parku Historyczno-Przyrodniczego w Szaflarach. Dzięki zawartemu porozumieniu pomiędzy Gminą Szaflary a Parafią p.w. św. Andrzeja Apostoła w Szaflarach inwestycję zrealizowano na terenie Błoni Szaflarzańskich. Aranżacja, wykonanie, a także samo wyposażenie parku nawiązuje wprost do ogrodów cysterskich. Jest tu bogactwo elementów ozdobnych, takich jak herb cysterski i Gryfitów. Jest też zegar słoneczny, dzięki któremu można zapoznać się z dniem cysterskim podzielonym na czas: pracy, modlitwy i odpoczynku. Są także tablice pokazujące dziedziny życia, w których działali cystersi, jak choćby: nauka, kultura, czy medycyna. Są też umieszczone tablice informacyjne z ważnymi w życiu zakonu cystersów, ale i samych Szaflar datami i opisem tych konkretnych wydarzeń oraz centralnie usytuowana multimedialna fontanna dająca możliwość projekcji 3D wraz z małą sadzawką dla dzieci wbudowaną w nawierzchnię placu. Fontanna posiada możliwość wyświetlania na ekranie wodnym projekcji video i projekcji laserowych, dzięki czemu woda z oświetleniem zsynchronizowane są do muzyki. Powierzchnia Parku wynosi 1,23 ha.
Oficjalne otwarcie Parku Historyczno – Przyrodniczego nastąpiło 11 listopada 2023r. z udziałem zaproszonych gości, w tym cystersów. Obiekt przypominający o ich obecności na tym terenie poświęcił o. Wincenty Zakrzewski, przeor klasztoru cystersów w Szczyrzycu. W swojej wypowiedzi podkreślił, że jest to miejsce wyjątkowe, bo natura sprzyja modlitwie i skupieniu. Na koniec skierował do wszystkich, słowa: „Życzę, aby ten park historyczno – przyrodniczy stał się miejscem spotkań i wymiany dobrych myśli, przypominając, że to właśnie na to miejsce kiedyś przybyli „biali mnisi” (cystersi) przynosząc ze sobą błogosławieństwo”.
Najważniejsza atrakcja była jednak po zmroku. Wówczas park wypełnił niesamowity pokaz multimedialny laserowej fontanny. Wokół wirowały różnokolorowe światła, a strumienie wody tańczyły w rytm kolejnych melodii, czy to muzyki do filmu „Janosik”, czy niesamowitych gregoriańskich średniowiecznych chorałów. Prolog spektaklu mówił o wodzie, tak ważnej w charyzmacie zakonu cystersów, bowiem w miejscach bez wody nie zakładali oni nigdzie klasztorów. Woda była niezbędna w ich kulturze agrarnej. Następne odsłony pokazywały kolejne wydarzenia z życia klasztoru i życia Szaflar, urozmaicone obrazami pojawiającymi się na taflach wody, bijącej wprost z laserowej, multimedialnej fontanny. Dzięki nim publiczność mogła poznać nierozerwalny związek początków Szaflar z cystersami. Finał w postaci monumentalnej kaskady i laserowej iluminacji całego parku historyczno – przyrodniczego został nagrodzony przez publiczność brawami i okrzykami zachwytu.
Uwarunkowania technologiczne wymagają użytkowanie fontanny w temperaturze powietrza oraz wody powyżej +5 ° C. Tym samym Gmina Szaflary zakłada użytkowanie fontanny i pokazy w okresach od maja do października przy spełnieniu powyższych warunków. Fontanna będzie pracować w 3 trybach. Oprócz dziennego użytkowania w normalnym trybie, codziennie wieczorem będzie odbywał się tzw: ,,pokaz dzienny”, natomiast w weekendy planowane są pokazy typu ,,show”.
Gmina Szaflary we współpracy z Obec Spišská Teplica zrealizowała transgraniczny projekt pt. „Cystersi pod Tatrami – wspólne korzenie i wspólna przyszłość Szaflar i Spiskiej Teplicy”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Dzięki niemu uchroniono nie tylko materialne ślady związane ze wspólnym dziedzictwem kulturowym, ale i coś więcej – wspólną tożsamość kulturową obecną do dziś po obu stronach Tatr.