Słupca /
wielkopolskie
Rewitalizacja Słupeckiego Rynku
132
Głosów
Inwestor
Gmina Miejska Słupca
Wykonawca
PPUH STEINBUDEX J.M. Jerzy Majorek
Projektant
PPD Wrotech Sp.zo.o. Wrocław
W każdym mieście, miasteczku niezależnie od jego wielkości on jest: rynek, centrum, środek, serce miasta, miejsce spotkań i kultywowania pamięci. Często przechodzimy przez rynek przysiadając na chwilę, aby złapać oddech w pędzie codziennych spraw. To tam, na rynku pielęgnujemy tradycję celebrując swoją obecnością święta państwowe i imprezy miejskie, to tam pokazujemy młodym i najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, co to znaczy być razem, we wspólnocie. Wreszcie słupecki rynek jest miejscem, w którym zachowujemy i kultywujemy pamięć: przy pomniku Niepodległości na czterech tablicach umieszczone zostały nazwiska osób związanych ze Słupcą, a także Sybiraków, którzy nie mogą liczyć na upamiętnienie w swoich rodzinnych stronach, a także uhonorowano Żydów, mieszkańców Słupcy wymordowanych przez Niemców w czasie okupacji poprzez umieszczenie na tablicy nr 3 stosownego napisu: „… ORAZ OKOŁO 1500 ŻYDÓW OBYWATELI MIASTA SŁUPCY.”
Każda z tych tablic to inny okres naszej historii. I tak:
- tablica nr 1 poświęcona jest żołnierzom poległym w Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko – bolszewickiej 1918 – 1920, członkom Polskiej Organizacji Wojskowej
- na tablicy nr 2 znajdują się nazwiska żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej 1939 - 1945
- tablica nr 3 poświęcona została pamięci zamordowanych przez okupantów, ofiar niemieckich obozów zagłady, zbrodni katyńskiej, katorżnikom Sybiru. Obejmuje lata 1939 – 1956
- tablica nr 4 upamiętnia tych, którzy pierwsi wystąpili przeciw zniewoleniu, bojowników o wolną Polskę w latach 1944 – 1956: Jaworzniaków, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Polską Partię Wolności.
W tym roku obchodzimy 100-lecie postawienia pomnika.
Każda z tych tablic to inny okres naszej historii. I tak:
- tablica nr 1 poświęcona jest żołnierzom poległym w Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko – bolszewickiej 1918 – 1920, członkom Polskiej Organizacji Wojskowej
- na tablicy nr 2 znajdują się nazwiska żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej 1939 - 1945
- tablica nr 3 poświęcona została pamięci zamordowanych przez okupantów, ofiar niemieckich obozów zagłady, zbrodni katyńskiej, katorżnikom Sybiru. Obejmuje lata 1939 – 1956
- tablica nr 4 upamiętnia tych, którzy pierwsi wystąpili przeciw zniewoleniu, bojowników o wolną Polskę w latach 1944 – 1956: Jaworzniaków, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Polską Partię Wolności.
W tym roku obchodzimy 100-lecie postawienia pomnika.
52.287116262571, 17.871437724759
