Budowa infrastruktury gminnej na terenie nowej wsi Nieboczowy
0
Głosów
Wielka powódź z 1997 r. zwana też „powodzią tysiąclecia” spowodowała ogromne straty w gospodarce narodowej i mieniu prywatnym oraz „wymusiła” poważne zajęcie się budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Do jego budowy niezbędne były środki finansowe, które ostatecznie pozyskano z Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Dla budowy Zbiornika Racibórz koniecznym było również wysiedlenie dwóch wsi z terenu gminy Lubomia – Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej.
W ich miejsce założono budowę (odtworzenie) wsi w nowym, wybranym przez mieszkańców miejscu w miejscowości Syrynia (na terenie Gminy Lubomia), oddalonym o 8 km od dotychczasowej lokalizacji. Roli Inwestora podjęła się, po raz pierwszy w historii przesiedleń z terenów zbiorników przeciwpowodziowych, jednostka samorządu terytorialnego gmina Lubomia na czele z Wójtem Czesławem Burkiem, a wydatnej pomocy finansowej udzielił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Gliwice – Inwestor Zbiornika Racibórz.
Budowa została rozpoczęta w marcu 2014 r. w terenie prawie całkowicie pozbawionym wszelkiej infrastruktury. Budowa trwała 5 lat i ostatecznie została zakończona i rozliczona do 30 czerwca 2019 r.
W wyniku budowy nowej wsi nazwanej identycznie jak nazwa wsi likwidowanej - Nieboczowy - zrealizowano poniższe elementy infrastruktury gminnej:
- wybudowano budynek Wiejskiego Domu Kultury z remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, przedszkolem publicznym, rynkiem, placem wodnym;
- wybudowano również budynek Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z zapleczem socjalnym i odnową biologiczną;
- park o pow. 6,5 ha ze ścieżkami parkowymi o długości 2157 mb oraz staw wodny wraz z wyspą
Powyższe kontrakty zrealizowała firma Borbud z Raciborza. Roboty zrealizowano od czerwca 2016 r. do czerwca 2019 r.
- wybudowano boisko do piłki nożnej z ogrodzeniem wraz z trybunami zadaszonymi oraz boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej;
Powyższy kontrakt zrealizowała firma Tamex Obiekty Sportowe z Warszawy. Roboty realizowano od lipca 2016 r. do marca 2018 r.
- ponadto w parku w ramach odrębnych kontraktów wybudowano streetwork, siłownię zewnętrzną oraz skatepark oraz dodatkowo mieszkania komunalne - 9 szt.
Roboty zrealizowała firma Dombud Anna Zadorożna Ryszard Zadorożny z Gliwic. Roboty wykonywano od lipca 2016 r. do marca 2018 r.
Nadzór budowlany, włącznie z wykonywaniem funkcji Inżyniera Kontraktu i usługami Zarządzania Kontraktem i projektowania wykonywało konsorcjum firm: ECMG GmbH z siedzibą w Wiedniu - Lider Konsorcjum, ECM GROUP POLSKA S.A. - Partner Konsorcjum, EURO-PROJEKT Zbigniew Kuśmierz - Partner Konsorcjum.
Z ramienia powyższego konsorcjum firm funkcję Głównego Projektanta pełnił pan mgr inż. Krystian Kaizerbrecht.
Budowa Nowej Wsi Nieboczowy dla osób przesiedlanych z terenu Zbiornika Racibórz była konieczna, aby wybudować Zbiornik Racibórz, mający chronić przed powodzią 2,5 mln ludzi i zapewnić godny byt oraz „małą” ojczyznę dla przesiedlonych.