Rewitalizacja Starego Rynku Częstochowa
0
Głosów
Stary Rynek w średniowieczu pełnił funkcję rynku Starej Częstochowy. Zabudowania rynku zostały spalone podczas szwedzkiego potopu. Przy Rynku zachowały się kamienice wschodniej i północnej pierzei. W okresie od XV wieku do 1812 roku stał tu ratusz, zniszczony wskutek pożaru. W karczmie przy Starym Rynku, według opowieści, nocował Napoleon Bonaparte, idący ze swoimi wojskami na Moskwę.
W 2007 roku na rynku rozpoczęto prace archeologiczne. Ich efektem było odkrycie miejskiej studni, fundamentów kilku nieistniejących już budowli, prawdopodobnie wagi miejskiej i szubienicy.
W wyniku tych odkryć postanowiono zachować elementy historyczne przy jednoczesnym przybliżeniu ich mieszkańcom. Tak powstał projekt o nazwie: "Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu."
Projekt zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020., oś priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, poddziałanie 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT Subregionu Północnego. Wniosek o dofinansowanie projektu nr WND-RPSL.10.3.02-24-0360/17-003 złożony w ramach konkursu RPSL.10.03.02-IZ.01-24-128/16
Zadanie otrzymało dofinansowanie:
85 % ze środków unijnych
10 % ze środków budżetu państwa
5% stanowi środki własne
Projekt polegał na rewitalizacji przestrzeni starego rynku w następującym zakresie:
I etap - przebudowa i rozbudowa budynku ratusza starej Częstochowy. Obiekt jednobryłowy z częścią podziemną przeznaczoną do renowacji i część naziemną o elewacji i konstrukcji szklanej.
- prace związane z zagospodarowaniem terenu i przebudową płyty rynku. Zabudowa powierzchni placu w fontannę w postaci pasa wodnego, schodów prowadzących do części podziemnej o amfiteatralnym charakterze z siedziskami wykończonymi drewnem i nasadzeniem zielenią, oświetleniem, odwodnieniem terenu, montażem słupów dla rzeźb balansujących i elementami małej architektury:
- przebudowa ulicy Stary Rynek w części przyległej do głównej części placu w tym przebudowa istniejących mediów i wykonanie niezbędnych przyłączy w zakresie sieci wodociągowej, sanitarnej, deszczowej, teletechnicznej i elektrycznej związanych z funkcjonowaniem obiektu. Przekładka sieci.
II etap - Równocześnie z budową obiektu i elementów zagospodarowania placu przebudowa ulic w częściach przyległych do głównej części placu w tym ul. Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek. W ulicach tych oprócz budowy nawierzchni zostaną przebudowane istniejące media i wykonane niezbędne przyłącza w zakresie sieci wodociągowej, sanitarnej, deszczowej, teletechnicznej i elektrycznej. Przekładka sieci.
Wartość inwestycji: 26.210.476,78 zł brutto