Budowa zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” Warszawa
0
Głosów
Zbiornik retencyjny na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”.
Zbiornik retencyjny stanowi część wielkiej inwestycji, która nie tylko poprawi system zbierania i oczyszczania ścieków, ale zapobiegnie też zalewaniu ulic podczas gwałtownych deszczy. Główną funkcją zbiornika jest gromadzenie nadmiaru wód opadowych dopływających do oczyszczalni w trakcie intensywnych opadów.
Ten gigantyczny obiekt o pojemności 80 tys. m³ i wysokości do 10 m wybudowany został w latach 2017-2020 na terenie Zakładu „Czajka”. Koszt inwestycji wyniósł 91 mln zł.
Budowa nowego zbiornika jest częścią większego planu rozbudowy sieci kanalizacyjnej w Warszawie, który m.st. Warszawa realizuje od kilku lat. W ramach tej inwestycji wybudowaliśmy kolektor Zachodni na Ochocie, budujemy i projektujemy ogromne kolektory tranzytowo-retencyjne: Wiślany oraz Mokotowskiego Bis. Jednocześnie finalizujemy modernizację 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego.
Łączna dodatkowa pojemność retencyjna systemu odbioru ścieków wyniesie ponad 140 tys. m³.
Rozbudowa i uszczelnienie sieci kanalizacyjnej są ważne z wielu względów. Pomogą miastu lepiej radzić sobie z deszczami nawalnymi, które m.in. na skutek zmian klimatu są coraz częstsze oraz umożliwią dalszy rozwój miasta oraz przyłączanie kolejnych budynków.
Automatyzacja
Zmodernizowana sieć będzie przystosowana do współdziałania z systemem Real Time Control, który pozwoli służbom MPWiK w m.st. Warszawie S.A. reagować na zmiany pogody w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu na dwie godziny przed nadchodzącymi opadami w konkretnych rejonach miasta, będzie można przygotować miejsce do zmagazynowania nadmiaru wód opadowych.
Centralny system sterowania będzie automatycznie zarządzał pracą przepompowni, kolektorów, zbiornika retencyjnego i innych urządzeń, by mogły one transportować lub magazynować nadmiar wody w trakcie intensywnych opadów.
Cały świat stawia na retencję
Warszawa jest jednym z wielu miast na świecie, które inwestują w rozwój infrastruktury kanalizacyjnej. Podobne do stołecznego zbiorniki retencyjne istnieją m.in. w: Tokio (zbiornik o pojemności ponad 350 tys. m³), Hongkongu (zbiornik o pojemności 60 tys. m³), Singapurze (zbiornik o pojemności 38 tys. m³), czy Rotterdamie (zbiornik o pojemności 1,7 tys. m³).