Przebudowa, rozbudowa i zmiana sposobu użytkowania Młyna Rothera zlokalizowanego na Wyspie Młyńskiej ul. Mennica 10 w Bydgoszczy
0
Głosów
Młyny Rothera w Bydgoszczy – nowe oblicze zabytkowego obiektu
Młyny Rothera to cenny zabytek architektury przemysłowej, świadek dynamicznego rozwoju Bydgoszczy połowy XIX w. Obiekt, składający się z Młyna oraz dwóch Spichlerzy: Mącznego i Zbożowego, położony jest na Wyspie Młyńskiej, której funkcja z przemysłowej przekształciła się w rekreacyjno-kulturalną. Dziś jest to miejsce spędzania wolnego czasu wśród przyrody i zabytkowej architektury, zielona, otoczona wodą enklawa w samym sercu miasta. Po rewitalizacji także Młyny Rothera zyskały inne przeznaczenie- stały się siedzibą nowej instytucji kultury.
W przyszłości budynek wypełnią wystawy stałe i czasowe, pracownie edukacyjna, techniczna oraz sale spotkań, coworkingu wraz z przestrzeniami ogólnodostępnymi. Nie zabraknie bogatej i zróżnicowanej oferty gastronomicznej a także sklepu z designem i pamiątkami. Nie trzeba jednak czekać do pełnego otwarcia. Kompleks warto odwiedzić już dziś!
Każdy, ciekawy efektów przywrócenia dawnego blasku zabytkowym wnętrzom i przystosowania ich do nowych funkcji, może wejść do środka. Wnętrze Młyna imponuje rozmachem i industrialnym charakterem. Spacerując po poszczególnych piętrach można poczuć ducha historii. Odwiedzających Spichlerze zaskoczyć może fakt, że gmachy z zewnątrz wyglądające na monumentalne, po przekroczeniu ich progu cechuje kameralny charakter. Wynika to m. in. z faktu, że zachowano naturalny układ pięter, które są niewielkiej wysokości oraz pozostawiono drewniane konstrukcje, tworzące wewnątrz naturalne podziały. Budynek Młyna wieńczy punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na Wyspę Młyńską i centrum miasta. Dzięki drewnianemu tarasowi i otaczającym go fontannom z elementami zieleni, kompleks doskonale łączy się i komponuje z terenami rekreacyjnymi Wyspy Młyńskiej.
Młyn Rothera – dawny młyn i dwa magazyny: mączny i zbożowy , położone na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy. Obiekt powstał w latach 1849–1850. Budynki magazynów połączonych z młynem, zbudowane w konstrukcji szachulcowej. (rejestr zabytków A/773)"