Przebudowa budynku mieszkalnego przy ulicy Rynek 4 w Tarnowie wraz z adaptacją na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń - Pasaż Odkryć
0
Głosów
Przebudowa ze zmianą sposobu użytkowania zabytkowej kamienicy przy Rynku 4 w Tarnowie wraz z adaptacją poddasza z przeznaczeniem na potrzeby Tarnowskiego Parku Doświadczeń - Pasażu Odkryć w ramach projektu nr RPMP.11.01.01-12-0579/17 „Nowe Przestrzenie Zdarzeń w Tarnowie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 11 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Roboty budowlane obejmowały prace rozbiórkowe i wyburzeniowe, wymianę stropu drewnianego oraz wzmocnienie pozostałych stropów, prace wykończeniowe i renowacyjne oraz remont elewacji budynku. Ponadto kamienica została wyposażona w nowe instalacje i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkową atrakcją wnętrz są odkryte podczas remontu zabytkowe polichromie z XVIII i XIX wieku, które zostały poddane konserwacji i wyeksponowaniu. Ozdabiają one sufity i ściany każdej sali na pierwszym piętrze dawnego pałacu biskupiego.
Pasaż Odkryć - nowe centrum nauki i techniki - udostępnia na różne sposoby informacje o najważniejszych odkryciach, wynalazkach i ich autorach, kiedyś i teraz związanych z Tarnowem. Dla twórców tego miejsca ważne było, by odwiedzający uczestniczyli w procesie odkrywania, aby dzieci i młodzież korzystali ze specjalnie przygotowanych programów, łączących zabawę z nauką. Odrębne zajęcia i programy prowadzone będą dla dorosłych i całych rodzin.
Ważne w Pasażu Odkryć jest historyczne tło - i to dosłownie, gdyż w pięknie odrestaurowane wnętrza z zabytkowymi polichromiami, wkomponowane zostały urządzenia do samodzielnego poszukiwania i odkrywania praw rządzących wszechświatem, chemią, biologią, mechaniką, fizyką, zasadami projektowania i zagadnień z wielu innych dziedzin.
Do każdego etapu odkrywania i tworzenia dobrani zostali przewodnicy. Są nimi wybitne postaci nauki związane z Tarnowem. Michał Heller, kosmolog i filozof to „Ciekawość” - podróż po zakątkach wyobraźni na pograniczu normy i abstrakcji. Inspiracje, pytania, formułowanie abstrakcyjnych konceptów, ale też zwartych myśli. Karol Olszewski, chemik, to „Poszukiwanie” - skrupulatne odkrywanie zależności pomiędzy zjawiskami, praca empiryczna, działanie w oparciu o metody naukowe. Jan Głuszak „Dagarama”, architekt i wizjoner, to „Kreowanie” - puszczanie wodzy fantazji, praca z pozornie szalonymi pomysłami, wychodzenie poza schematy. Jan Szczepanik, wynalazca, to „Realizacja” - wypracowanie gotowego rozwiązania na podstawie uzyskanych informacji, pierwsze testy i przygotowywanie prototypów.
Po wejściu do Pasażu Odkryć goście znajdą się od razu w oryginalnym świecie łączącym przeszłość z przyszłością, retro i futuro. Wszystkie przestrzenie połączone są wygodnymi klatkami schodowymi, korytarzami z interaktywnymi prezentacjami oraz windą. Gości prowadzić będą postaci z ruchomych obrazów umieszczonych w przejściach i salach wystawowych. Uczestnikom zajęć towarzyszyć będzie profesjonalna kadra edukatorów, która o Pasażu Odkryć mówi tak: - To miejsce dla wybitnych marzycieli, których pomysły na pierwszy rzut oka wydają się niemożliwe. W znakomicie wyposażonych pracowniach spróbują zrealizować swoje teorie. Kto wie, może któreś z dzieciaków zostanie genialnym inżynierem na miarę Elona Muska…? Będzie to miejsce odkrywania, ale i poszukiwania odpowiedzi na wielkie i poważne pytania. Każdy gość będzie mógł odkryć, jak zapał twórczy i wiedzę przekuć w działanie. Wiedza przekazywana będzie w sposób przystępny, często w formie zabawy, będzie łatwiej przyswajalna.