Modernizacja i przebudowa oczyszczalni ścieków w Jaroszewie
0
Głosów
Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WiK” w Żninie realizuje proekologiczny projekt pn. „Modernizacja i przebudowa oczyszczalni ścieków wraz z budową i modernizacją sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w aglomeracji Żnin”. Projekt umożliwi realizację strategicznych celów Gminy i Spółki tj. jak: ochrona środowiska przyrodniczego, kształtowanie ładu przestrzennego, czy podniesienie jakości życia mieszkańców aglomeracji Żnin”.
Komunalna oczyszczalnia ścieków w Jaroszewie znajduje się w obrębie wsi Jaroszewo. Obsługuje obszar aglomeracji Żnin oraz gminę Gąsawa. Oczyszczalnia ścieków została wybudowana w 1985 roku w układzie klasycznym z komorami KNAP i otwartymi komorami fermentacyjnymi. Dziesięć lat później wybudowano budynek krat i zamontowano kratę schodkową. W 1996 roku powstał projekt przebudowy i rozbudowy oczyszczalni. Do 1998 roku trwał remont, polegający na zmianie systemu napowietrzania oraz budowie stacji dmuchaw i stacji odwadniania osadu. Zamontowano w tym czasie zbiornik PIX-u. Na przełomie 2009 i 2010 roku przeprowadzono kolejną modernizację oczyszczalni. Pomimo realizacji wspomnianych prac oczyszczalnia nie spełniała warunków pozwolenia wodnoprawnego, zwłaszcza w zakresie substancji biogennych (azot, fosfor).
Dlatego też Spółka, we współpracy z władzami Żnina, w 2016 roku podjęła intensywne działania zmierzające do pozyskania środków finansowych pozwalających na kompleksową przebudowę i unowocześnienie oczyszczalni.
W 2017 roku Zakład Wodociągów i Kanalizacji „WiK” Sp. z o.o. w Żninie podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na wykonanie Projektu pn. „Modernizacja i przebudowa oczyszczalni ścieków wraz z budową i modernizacją sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Aglomeracji Żnin”.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 umożliwił realizację strategicznych celów Gminy i Spółki. Ochrona środowiska przyrodniczego, kształtowanie ładu przestrzennego, podniesienie jakości życia mieszkańców oraz poprawa walorów turystycznych regionu to tylko niektóre z nich. Priorytetem Projektu jest uzyskanie ograniczeń zrzutu nieoczyszczonych ścieków do odbiornika, uzyskanie najwyższych standardów ekologicznych w redukcji związków biogennych w ściekach oczyszczonych, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do wód podziemnych i atmosfery oraz przede wszystkim skuteczne oczyszczanie ścieków zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
W październiku 2021 roku Lider Konsorcjum firma HUSAR Budownictwo Inżynieryjne S.A. z Włocławka oraz Partner Konsorcjum EKO Partnerzy Sp. z o.o. z Warszawy zakończyły największe zadanie realizowane w ramach Projektu pn. „Modernizacja i przebudowa oczyszczalni ścieków w Jaroszewie”. Wartość umowy opiewała na kwotę 28 580 000,0 zł netto. Od 2019 roku, czyli od podpisania umowy z Wykonawcą wyremontowano szereg obiektów budowlanych na oczyszczalni w tym: zbiornik retencyjny ścieków dowożonych, stację krat, piaskownik, osadniki wstępne, komorę pomiarową ścieków oczyszczonych, osadniki wtórne, stację dmuchaw i dozowania PIX-u, komorę osadu recyrkulowanego, przepompownię osadów i wód ociekowych, komorę rozdziału, zagęszczacz grawitacyjny, stację mechanicznego odwadniania osadu oraz kanał burzowy. W ramach kontraktu przebudowano część reaktorów biologicznych oraz budynek socjalno-techniczny. Wykonano również nowe obiekty: dodatkowe reaktory biologiczne, stację dozowania dodatkowego źródła węgla oraz wydzielone komory fermentacji zamkniętej WKFz w miejscu istniejących otwartych komór WKFo. Powstała nowa stacja mechanicznego zagęszczania i wapnowania osadu, budynek wielofunkcyjny przy WKFz, odsiarczalnik, węzeł rozdzielczy biogazu wraz z pochodnią biogazu oraz biofiltr powietrza tzw. neutralizator gazów kwaśnych. Wszystkie projekty pod modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków w Jaroszewie przygotowała firma Wadis z Bydgoszczy.
Spółka na inwestycję obejmującą modernizację oczyszczalni ścieków w Jaroszewie uzyskała bezzwrotną dotację z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach w wysokości aż 18 219 750,00 zł.