Stargardzkie Centrum Nauki FILARY ul. Bolesława Chrobrego 21 w Stargardzie
0
Głosów
Kamienica zgodnie z wymogami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego została odtworzona z zachowaniem formy historycznej, tzn. obrysu budynku, gabarytów bryły, liczby kondygnacji i układu elewacji frontowych, łącznie z odtworzeniem wystroju dekoracji sztukatorskich elewacji zgodnie z zachowanymi elementami i uzupełnieniem o niezachowane w oparciu o źródła ikonograficzne dla odtworzenia pierwotnego charakteru kamienicy.
Wiernie odtworzono układ okien z charakterystyczną różnicą w ich wielkości i rozstawie osi na elewacji wzdłuż ul. Kasztelańskiej między główną częścią kamienicy i jej pierwotną rozbudową w płytszym trakcie po prawej stronie. Od strony tylnej – działki sąsiedniej – zastosowano uporządkowany uproszczony układ okien w stosunku do pierwotnego naznaczonego licznymi przemurowaniami, z odtworzeniem pierwotnego kształtu okien klatki schodowej.
Dach został odtworzony z nieznaczną korektą nachylenia. Zmianie (przebudowie) poddano wewnętrzny układ pomieszczeń. Mając na uwadze strukturę funkcjonalną obiektu odtworzenie kamienicy w obrębie wewnętrznym objęło wierne odtworzenie zabytkowej sieni wejściowej oraz odtworzenie klatki schodowej w pierwotnej lokalizacji i układzie wraz z dostosowaniem wymiarów do obowiązujących przepisów. Pozostałe pomieszczenia zostały wykonane w układzie wynikającym z wymagań nowych funkcji i konstrukcji obiektu. Układ komunikacji wewnętrznej wszystkich kondygnacji jest oparty o hol z dźwigiem osobowym. Ze względu na przeznaczenie budynku na Stargardzkie Centrum Nauki (funkcja usługowa, kulturalna, biurowa i wystawienniczo-warsztatowa) zastosowano układ konstrukcyjny słupowy z trzonem klatki schodowej i windy. Na poszczególnych piętrach występują sale ekspozycyjne wraz z pomieszczeniami gospodarczymi oraz socjalnymi. W parterze budynku zlokalizowano również szatnię oraz sklepik z pamiątkami. Ponadto w parterze w części północnej z wejściem bezpośrednio z ulicy znajduje się zestaw pomieszczeń technicznych: pomieszczenie do składowania odpadów oraz dostępne z niego pomieszczenie węzła cieplnego i pomieszczenie z wodomierzem. Ze względu na niekorzystne warunki gruntowe nie przewidziano podpiwniczenia kamienicy.
I.DANE OGÓLNE
liczba kondygnacji naziemnych: 4
liczba kondygnacji podziemnych: 0
wysokość budynku: do kalenicy 18,32 m
do okapu 14,40 m
szerokość budynku: 14,79 m
długość budynku: 27,50 m
powierzchnia zabudowy: 310,00 m2
kubatura: 4 982,24 m3
powierzchnia tarasu technicznego: 38,38 m2
powierzchnia użytkowa 982,92 m2
Od kilku lat, Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o. o. wspólnie z Miastem Stargard podejmowało starania w kierunku zrewitalizowania budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Ta piękna zabytkowa kamienica usługowa kilka lat temu, ze względu na zły stan techniczny, została wyłączona z użytkowania. W związku ze znaczącą degradacją, obiekt musiał zostać rozebrany, po czym został zrekonstruowany ze szczegółowym odtworzeniem jego historycznego kształtu.
Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki pozyskanym przez Stargardzkie TBS Sp. z o. o., w partnerstwie z Gminą Miastem Stargard i Stargardzkim Centrum Kultury środkom finansowym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020,
Oś Priorytetowa 9 „Infrastruktura publiczna”, Działanie 9.3 „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich." w wysokości 4 000 000,00 zł.
Autorem pierwotnej dokumentacji projektowej jest Konsorcjum firm z Wrocławia: Forum Architekci Lose Goncerzewicz Spółka Jawna oraz Autorska Pracownia Projektowa Konarzewski. W oparciu o Koncepcję programową Stargardzkiego Centrum Nauki, opracowaną przez Konsorcjum firm: Logico Grzegorz Adamowicz – Neuron.edu Ltd., opracowano dokumentację dostosowującą budynek do nowej funkcji. Prace projektowe zrealizowała Pracownia Projektowa QBATURA Joanna Grzybowska ze Stargardu. Autorem Projektu wnętrz i aranżacji pomieszczeń Stargardzkiego Centrum Nauki jest Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj ze Szczecina.
Do realizacji inwestycji przystąpiono w IV kwartale 2018 r. W 2019 roku wykonano prace rozbiórkowe kamienicy i przewidzianej do rozbiórki infrastruktury technicznej, wykonano badania archeologiczne oraz palowanie fundamentów budynku. W połowie stycznia 2020 r. rozpoczęła się realizacja ostatniego i najważniejszego etapu prac – robót odtworzeniowych budynku. Ten zakres inwestycji z powodzeniem wykonało Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko Sp. z o. o. ze Szczecina.
W sierpniu br. z wynikiem pozytywnym zakończyły się odbiory budynku. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Stargardzie wydał pozwolenie na użytkowanie budynku Stargardzkiego Centrum Nauki.
Budynek został przekazany do użytkowania przez Stargardzkie TBS Sp. z o. o. Stargardzkiemu Centrum Kultury, które prowadzi w nim Stargardzkie Centrum Nauki. Szczegóły dotyczące SCN można znaleźć na stronie https://scn-filary.pl/ .
Podsumowując najważniejszymi argumentami uzasadniającymi zgłoszenie inwestycji do Konkursu Modernizacja roku są:
skuteczna rewitalizacja zabytkowej kamienicy i nadanie jej nowej funkcji obiektu - użyteczności publicznej o charakterze kulturalnym, wystawienniczym i edukacyjnym, sprzyjającym integracji mieszkańców i przeciwdziałającym wykluczeniu społecznemu,
partnerstwo podmiotów w pozyskaniu środków finansowych do realizacji inwestycji i w prowadzeniu działalności operacyjnej,
wykorzystanie możliwości zewnętrznego finansowania inwestycji w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.