Budowa gminnego żłobka ulica Szkolna 15 "Magiczna Kraina" w Sulmierzycach
0
Głosów
Gminny Żłobek w Sulmierzycach „ Magiczna Kraina” został zaprojektowany i wykonany w technologii pasywnej, co oznacza że jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię (poniżej 15kWh/(m2rok). Komfort termiczny zapewniony jest przez pasywne źródła ciepła takie jak energia promieni słonecznych (fotowoltaika) , energia odzyskiwana z wentylacji mechanicznej (rekuperacja), energia odzyskiwana z gruntu ( pompy ciepła).
Forma przestrzenna obiektu wynika z przyjętego układu funkcjonalnego, oraz najistotniejszych cech jakimi powinny charakteryzować się budynki pasywne - prostoty , braku skomplikowania konstrukcyjnego, orientacji południowo-północnej. Budynek wykorzystuje naturalne sposoby pobierania i magazynowania potrzebnej energii do poprawnego, oszczędnego funkcjonowania. Wszystkie pomieszczenia funkcji podstawowej (sale żłobka) zostały zaprojektowane po stronie południowej, natomiast pozostałe pomieszczenia (szatnia, pomieszczenia biurowe, socjalne, techniczne oraz kuchnia mleczna) – po stronie północnej budynku .
Budynek żłobka jest przeznaczony na pobyt dla 82 osób w tym 72 dzieci i jest w pełni dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ograniczonej sprawności ruchowej.
Ze względu na pasywny charakter obiektu wszelkie rozwiązania konstrukcyjno – materiałowe mają służyć oszczędności energetycznej. Współczynniki przenikania ciepła dla poszczególnych przegród pionowych i poziomych wynoszą:
• Ściany zewnętrzne U ≤ 0,10 W/m² K
• Podłoga na gruncie U ≤ 0,12 W/m² K
• Dach U ≤ 0,10 W/m² K
• Stolarka okienna: U poniżej 0,80 W/m² K
• Drzwi zewnętrzne- U ≤ 1,10 W/m² K
• Szczelność budynku - mniej niż n50 0,3h-1
Źródłem ogrzewania budynku jest pompa ciepła o mocy 48,4 kW, do której ciepło pasywne dostarczane jest z sześciu odwiertów długości po 99 m każdy. Na całej powierzchni posadzki zastosowano ogrzewanie podłogowe.
Jako wentylację mechaniczną zaprojektowano 3 niezależne układy realizujące wymianę powietrza w taki sposób, aby każdy układ wentylował pomieszczenia o podobnym przeznaczeniu higieniczno-sanitarnym. Zastosowano centrale wentylacyjne wyposażone w szczelne wymienniki przeciwprądowe i wymienniki obrotowe. Na połaci południowej dachu zamontowano panele fotowoltaiczne o mocy 22,42 kWp.
Urządzenia te zcala w jedną całość system zarządzania budynkiem BMS.