Ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczącego obserwatorium astronomicznego w Puławach
0
Głosów
Budynek, w którym znajduje się obserwatorium astronomiczne powstał w 1928 roku. Początkowa funkcja obiektu to wieża ciśnień. Gdy w Puławach zbudowano ujęcia wód głębinowych i zmieniono system zasilania miasta w wodę, budynek stracił swoje pierwotne przeznaczenie i ulegał stopniowej degradacji. Przełomowym momentem dla powstania obserwatorium astronomicznego w Puławach była decyzja Walnego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w 1964r o wybudowaniu z okazji pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika co najmniej pięciu obserwatoriów i planetariów w Polsce, jednym z nich jest to zlokalizowane w Puławach.
W maju 1971r. grupa puławskich entuzjastów astronomii uzyskała oficjalną zgodę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Puławach na przebudowę i zmianę przeznaczenia obiektu starej wodnej wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne.
Oficjalne otwarcie Obserwatorium nastąpiło 2 maja 1994r. i połączone zostało z nadaniem puławskiemu obserwatorium imienia Franciszka Armińskiego – wybitnego polskiego astronoma. Było to zwieńczenie ponad dwudziestoletnich wysiłków puławskich miłośników astronomii zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Miłośników Astronomii oraz grupy ludzi wspierających to przedsięwzięcie. Przez wiele lat istnienia obserwatorium, obiekt stał się miejscem wystaw i spotkań promujących wiedzę o astronomii oraz poszanowaniu dziedzictwa kulturowego.
Zabytkowa nieruchomość stanowiąca mienie Skarbu Państwa z dniem 1 stycznia 1999r stała się z mocy prawa mieniem Powiatu Puławskiego i do dziś pozostaje w jego zasobach.
Dzięki działaniom Starosty Puławskiego, Zarząd Powiatu w 2020 roku otrzymał dofinansowanie na realizację projektu obejmującego rewitalizację i doposażenie obserwatorium, które stało się swoistym centrum wydarzeń organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną. W ramach inwestycji wykonano generalny remont oraz termorenowację budynku z wykorzystaniem OZE, zagospodarowano teren wokół obiektu oraz wyposażono go w niezbędny sprzęt do prowadzenia spotkań skierowanych do różnych grup społecznych.
W ramach projektu zrealizowano działania mające na celu wsparcie i poprawę dostępności do niematerialnego dziedzictwa. W siedzibie obserwatorium organizowane są różnego rodzaju spotkania, warsztaty kulturalne, edukacyjne i astronomiczne oraz wydarzenia promujące m.in. dorobek tutejszego obserwatorium w ramach obchodów Puławskiego Dnia Astronomii oraz Europejskiego Dnia Planetariów.