Zabytkowe stajnie i ujeżdżalnie pełniące obecnie funkcję obiektu mieszkalno-usługowego w Oławie
0
Głosów
Zgłaszany obiekt to byłe powojskowe stajnie i ujeżdżalnie wojska pruskiego położone w Oławie przy ul. 3 Maja, które zostały wniesione do Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o. o. aportem przez Gminę Miejską Oława. Budynki stajni i ujeżdżalni wchodzące w skład zespołu dawnych koszar wpisane są do rejestru zabytków decyzją nr 678/W z dnia 02.04.1993 r. Zespół budynków został wzniesiony w 1895 r. jako stajnie wojskowe i tak był użytkowany do 1945 r. Po II wojnie światowej obiekt został przekształcony na koszary wojsk radzieckich stacjonujących w Oławie.
Towarzystwo rozpoczęło adaptację obiektu. Ostatecznie powstał tu realizowany w trzech etapach w latach 2009 – 2020 budynek mieszkalno – usługowy.
Parterowa część historycznego obiektu aktualnie stanowi siedzibę instytucji publicznych i społecznych: Zespołu Obsługi Szkół i Palcówek Opiekuńczo – Wychowawczych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, organizacji pozarządowych, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Tęcza” oraz filii Przedszkola Publicznego. Wspólny wysiłek i współpraca Towarzystwa Budownictwa Społecznego „TBS” sp. z o.o., Gminy Miasto Oława, Gminy Oława oraz użytkujących obiekt instytucji publicznych i społecznych zaowocował powstaniem powierzchni 2,3 tys. m2 przystosowanej do realizowania w niej usług publicznych oraz specjalistycznych usług przedszkolnych i na rzecz rozwoju osób z niepełnosprawnościami z jednoczesnym poszanowaniem dziedzictwa historycznego miejsca. Wyższe kondygnacje pełnią funkcję mieszkalną – znajduje się tu 111 lokali mieszkalnych, wykonanych przez Towarzystwo w standardzie „pod klucz”, przeznaczonych na najem.
Drugi i trzeci etap przebudowy kompleksu powojskowych stajni i ujeżdżalni poszerzony został o zastosowanie odnawialnych źródeł energii w procesie wytwarzania ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody użytkowej. Dodatkową innowacją w budynku jest zastosowanie ogrzewania sufitowego, dla którego ciepło pochodzi z gruntowych pomp ciepła. Ponadto w budynku zastosowany został odzysk ciepła z mieszkań (rekuperacja). Wszystkie te nowoczesne rozwiązania technologiczne korzystnie wpływają na sposób i koszt eksploatacji obiektu.
Rewitalizacja pokoszarowego kompleksu stajni i ujeżdżalni łączy przeszłość zamkniętą w bryle obiektu z nowoczesnością zastosowanych proekologicznych technologii grzewczych. Wyjątkowość projektu została dostrzeżona i doceniona przez kapitułę międzynarodowego konkursu organizowanego przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (Niemiecki Bank Rozwoju), który uznał przebudowę zabytkowych stajni i ujeżdżalni w Oławie jako najlepszy projekt w roku 2019 na świecie.