Tunel pod górą Luboń Mały w ciągu S7 Lubień - Rabka-Zdrój
0
Głosów
Zadanie przyznane Wykonawcy Webuild S.p.A. w wyniku wygrania przetargu obejmowało budowę tunelu dwukomorowego (długość ok. 2058m każda komora, przekrój wykopu od 170 do 192m²).
Ze względu na swoją geometrię, długość i położenie tunel „Mały Luboń” uważany jest za najważniejszy tego typu obiekt w Polsce. Jest to obiekt liniowy zorientowany w kierunku północ-południe, w którym obie komory co 170 m. połączone są poprzecznie 10 chodnikami dla pieszych oraz poprzeczną drogę dla pojazdów na wysokości jego środkowej części, gdzie dodatkowo przewidziano zatoczkę.
Do wydrążenia tunelu w materiale zwanym fliszem karpackim, Wykonawca Webuild we współpracy z włoskim projektantem tuneli SGS, zaproponował i zastosował po raz pierwszy w Polsce metodę A.DE.CO. R-S (metodologia stworzona przez prof. Lunardi Italy), zastępując przewidzianą w przetargu klasyczną metodę N.A.T.M. Metoda ta zapewniła wysokie standardy bezpieczeństwa (stały monitoring konstrukcji przekładający się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracującego personelu), a także wpłynęła przyspieszenie wszelkich prac towarzyszących/ kolejnych związanych z wyrobiskiem.
W trakcie realizacji tunelu wprowadzono następujące zmiany, z których najważniejsze opisano poniżej:
a) system wentylacji, który zmienił się z systemu „wzdłużnego wymuszonego” na system „hybrydowy” (wentylacja wymuszona z dodaniem baterii wentylatorów strumieniowych na całym odcinku tunelu), umożliwiając po pierwsze usprawnienia w fazie budowy, a po drugie mniejsze nakłady na konserwację podczas eksploatacji obiektu;
b) nowa technologia wykonania zabezpieczenia przeciwpożarowego, w której użyto mieszanki natryskową o grubości odpowiedniej dla wysokich standardów bezpieczeństwa wymaganych przez Zamawiającego;
c) wykonanie warstwy ścieralnej w asfalcie, całkowicie zastępującej planowaną warstwę betonową.
Wszystkie te zmiany doprowadziły przede wszystkim do usprawnień na etapie budowy, w fazie eksploatacji zaś pozwolą na obniżenie kosztów i skrócenie czasu konserwacji.