Renowacja Pałacu siedziby Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach
0
Głosów
Pałac został wzniesiony w połowie XVIII wieku dla Władysława Szołdrskiego, który w tym czasie pełnił funkcję starosty generalnego Wielkopolski. Głównym budowniczym rezydencji był Franciszek Hancke z Leszna. Jest to najstarszy pniewski zabytek. Ta późnobarokowa budowla została zbudowana w latach 1739-1756. Obecny jednak wygląd budynek zawdzięcza przebudowie dokonanej na zlecenie rodziny von Massenbach w 1872 roku. Obiekt trzypiętrowy z 3 ryzalitami w fasadzie frontowej, które są zwieńczone szczytami barokowymi. Na szczytach są umieszczone herby. Środkowy szczyt przedstawia herb Łodzia i datę budowy, a nad nimi mieści się ozdoba w postaci bocianiego gniazda. W czerwcu 1980 r. nadano mu imię Emilii Sczanieckiej. Przed budynkiem LO stanęło popiersie Patronki wykonane przez absolwenta szkoły p. Sobocińskiego. Pałac znajduje się w parku, otoczony jest piękną zielenią, która latem oddaje pełen charakter tego miejsca. Od wielu lat pałac spełnia funkcję Liceum Ogólnokształcącego i na co dzień tętni życiem, a przewijają się przez niego dziesiątki osób dziennie. Miejsce
to przywołuje wiele wspomnień dla mieszkańców z miasta jak i okolic. Szkoła znajduje się na wjeździe do Pniew, gdzie idealnie spełnia funkcję wizytówki miasta.
Modernizacja budynku rozpoczęła się w roku 2020, a wszystkie prace budowalne zostały zakończone 3.12.2021 r.
Elewacja i zagospodarowanie terenu wokół pałacu:
Zadanie obejmowało wykonanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj” renowacji pałacu (siedziby Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach) obejmującej: remont elewacji, wykonanie izolacji przeciwwodnej, przeciwwilgociowej oraz opaski żwirowej wokół budynku, wymianę opraw oświetleniowych montowanych do elewacji budynku oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu: wykonanie nowych utwardzeń ścieżek, uporządkowanie zieleni, częściowe oświetlenie parku wraz z zamontowaniem szafek zasilających oraz małą architekturę. Zakres prac związany z elewacją budynku obejmował: ściany fundamentowe – izolacja przeciwwilgociowa – wymiana cegieł, roboty elewacyjne na poziomie parteru – wymiana cegieł, naprawa spękań – tynki renowacyjne, powierzchnie ponad gzymsem pośrednim do gzymsu wieńczącego – wymiana cegieł, naprawa spękań – tynki renowacyjne, detale architektoniczne: opaski okienne, gzymsy, pilastry, dekoracja sztukatorska, głowice pilastrów, tarcze herbowe i inne. Zakres prac dotyczył również naprawy schodów prowadzących do budynku oraz posadzek na podestach przed wejściem. Zakres prac nie dotyczył stolarki okiennej i drzwiowej dachu, instalacji odgromowej, rur spustowych wody deszczowej z dachu.
Zakres prac obejmujących rewitalizację parku wokół pałacu obejmował w szczególności: wykonanie nowych utwardzeń (ścieżki parkowe, ścieżka za salą gimnastyczną i na dziedzińcu bursy, zejścia na ogród), małą architekturę (kosze na śmieci, ławki, parkingi dla rowerów), wykonanie nowych nasadzeń, wykonanie zasilanie energetyczne „skrzynek” do obsługi imprez plenerowych.
Termomodernizacja budynku Liceum Ogólnokształcącego w Pniewach (w ramach kompleksowego zadania pn. Głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej):
Prace wykonane w ramach termomodernizacji budynku LO w Pniewach:
-wymiana pokrycia dachowego na dachówkę karpiówkę w kolorze czerwonym,
-ocieplenie stropu nad I piętrem,
-naprawa uszkodzonych elementów konstrukcji drewnianej więźby dachowej,
-naprawa i wzmocnienia konstrukcji stropu drewnianego na I piętrem,
-demontaż sufitów w salach nr 10, 12, 13, 15,
-rozbiórka wędzarni na poddaszu nieużytkowym,
-renowacja stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej (60% - zachowano w 100% skrzydła zewnętrzne okienne oraz stolarkę drzwiową),
-wymiana instalacji c.o.
-wymiana oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego.