Stacja Kultury-adaptacja dworca kolejowego w Pyskowicach
0
Głosów
Budynek byłego dworca kolejowego w Pyskowicach powstał przed 1879 rokiem, po czym był kilkukrotnie przebudowywany. Jest on budynkiem historycznym, o charakterystycznej dla XIX wiecznych małych budynków dworcowych zwartej formie i ceglanych (licowych) elewacjach. Obiekt od wielu lat nie był użytkowany, co powodowało jego postępującą degradację. W 2013 roku budynek dworca został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Należy tutaj wspomnieć o ważnym historycznym wydarzeniu związanym z "Tragedią Górnośląską", którego był świadkiem. Według ustaleń IPN ze stacji Pyskowice 5 marca 1945 roku wyruszył pierwszy transport mieszkańców tych ziem na Wschód, głównie do katorżniczej pracy w kopalniach Donbasu. Szacuje się, że z Pyskowic wyruszyło najwięcej składów. Do pyskowickiej stacji doprowadzono bowiem szerokie tory, dostosowane do norm sowieckich.
Po wieloletnich negocjacjach z właścicielem dworca - PKP SA, w 2018 udało się przejąć go na własność przez gminę Pyskowice. Dzięki temu stało się możliwe pozyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014 - 2020 na dwa projekty: "Termomodernizacja budynku byłego dworca kolejowego w Pyskowicach" oraz "Stacja kultury - Adaptacja dworca kolejowego w Pyskowicach celem aktywizacji gospodarczej, kulturalnej i społecznej".
Przedmiotem podjętych działań była rozbudowa i modernizacja budynku mająca na celu nadanie obiektowi nowych funkcjonalności, w wyniku których nastąpiła poprawa jakości życia mieszkańców południowej części miasta, postrzegana w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym. Jednocześnie została zachowana funkcja dworca kolejowego poprzez urządzenie poczekalni dla podróżnych oraz ogólnodostępnej toalety. Działać tutaj będzie przeniesiona filia miejskiej biblioteki, są rozległe, jasne przestrzenie na warsztaty, konferencje, zajęcia z rozmaitych dziedzin, pomieszczenia biurowe, w tym dla organizacji pozarządowych, wreszcie sala widowiskowa. Dzięki tej inicjatywie w miejsce chylącego się ku upadkowi zabytkowi powstało magiczne miejsce o olbrzymim potencjale.
Zakres prac obejmował rozbiórkę wtórnych elementów, wymianę stropów, klatki schodowej i dachu, częściowe pogłębienie piwnic, dobudowę przeszklonego wejścia oraz fragmentu budynku. Istniejące ściany zewnętrzne zostały ocieplone od wewnątrz, dzięki czemu został zachowany historyczny wygląd ceglanej elewacji. Ponadto budynek został wyposażony w ogrzewanie gazowe, instalację fotowoltaiczną, klimatyzacji i wentylacji z odzyskiem ciepła, dzięki czemu będzie nieuciążliwy dla środowiska. Wyrównanie poziomów posadzek, budowa podjazdu, windy i innych elementów projektowania uniwersalnego sprawia, że jest przyjazny dla osób o szczególnych potrzebach.