Grudziądzkie Centrum Aktywizacji Społecznej "Spichlerz 57"
0
Głosów
Samorząd miejski w Grudziądzu od wielu już lat prowadzi intensywne prace rewitalizacyjne na Starym Mieście łącząc remonty cennych zabytków z ożywianiem społecznym i kulturalnym tej części miasta. Kilka lat temu stanął przed szansą realizacji kolejnego projektu polegającego na przywróceniu do życia zrujnowanego budynku tworząc jednocześnie miejsce wielu aktywności mieszkańców. Wybór padł na przedostatni spichlerz w zespole unikalnych grudziądzkich spichlerzy o rodowodzie średniowiecznym.
Budynek przy ul. Spichrzowej 57, dawniej pełniący funkcję magazynu zbożowego, po przebudowie na pocz. XX w. przez następne sto lat był w zasadzie kamienicą czynszową, jeszcze do niedawna zamieszkiwaną. Z dawnych czasów zachowały się jedynie fundamenty oraz ceglana piwnica. Historyczne elewacje zarówno od strony Wisły, jak i od strony ul. Spichrzowej miały bogaty wystrój w stylu klasycystycznym. Kondygnacje podzielone były gzymsami, poszczególne okna posiadały opaski – niektóre dodatkowo zwieńczone naczółkami. Parter elewacji frontowej posiadał boniowanie a strefy podokienne rozczłonkowane były płycinami. Obecnie po kapitalnym remoncie możemy podziwiać odtworzoną klasycystyczną elewację spichlerza, po tym jak w drugiej połowie XX wieku usunięto prawie cały detal architektoniczny i położono nowy tynk. Same wnętrza kilkanaście lat temu po opuszczeniu już lokatorów błyskawicznie popadły w ruinę.
W 2020 r. rozpoczęły się intensywne działania by ocalić obiekt i nadać mu nową funkcję. Trafionym z perspektywy czasu był pomysł powstania Centrum Aktywizacji Społecznej, dedykowanego lokalnym organizacjom pozarządowym. Miejsca łączącego Pasję i Motywację do działań z Rozwojem i Inspiracją do nowych wyzwań. W miejscu dawnych mieszkań powstały wielofunkcyjne sale szkoleniowe i konferencyjne z pięknymi widokami na Wisłę z jednej strony oraz na dachy grudziądzkiej starówki z drugiej. Cały kompleks uzupełniony jest o ogólnodostępną kuchnię, nowoczesne sanitariaty oraz na prawdziwą wisienkę kawiarenkę społeczną z dwupoziomowym tarasem z niepowtarzalnym widokiem na nadwiślańskie Błonia.
Spichlerz 57 w szybkim tempie stał się otwartą przestrzenią do spotkań integracyjnych, warsztatów artystycznych, wystaw, pokazów filmowych, koncertów. To tu przecinają się drogi grudziądzkich organizacji pozarządowych, działających zarówno na rzecz dzieci i młodzieży jak i naszych seniorów czy osób z niepełnosprawnościami, w czym na pewno pomaga zewnętrzna przeszklona winda.
Projekt rewitalizacji Spichlerza 57 obok stworzenia miejsca aktywnego spędzania czasu to również z całą pewnością sukces konserwatorski. Projektanci a później budowlańcy stanęli przed zadaniem stworzenia nowej przestrzeni w zabytkowym spichlerzu oraz dostosowywanie obiektu do obowiązujących przepisów i norm oraz wymagań konserwatorskich. Zadanie było tym trudniejsze że lokalizacja budynku usytuowana jest na stromej skarpie, wpisana pomiędzy istniejące budynki, dodatkowo na rzucie nieregularnego czworokąta. Ze względu na zły stan techniczny z budynku usunięto większość ścian wewnętrznych oraz zostały wymienione stropy międzykondygnacyjne i konstrukcja dachu, która na prośbę inwestora została zaaranżowana do otwartej przestrzeni.
Spichlerz 57 wyróżnia się więc na tle ceglanego krajobrazu spichlerzy swoją otynkowaną elewacją, krętymi schodami a przede wszystkim społecznym i kulturalnym życiem przez 7 dni w tygodniu.