Adaptacja budynków po byłej stacji PKP w miejscowości Obrowo
0
Głosów
W kwietniu 2023 roku gmina Obrowo zakończyła inwestycję pn. „Adaptacja budynków po byłej stacji PKP w miejscowości Obrowo”. Budynek byłej stacji PKP zlokalizowany jest przy ul. Dworcowej w Obrowie. Przed remontem był w bardzo złym stanie technicznym. Jego wyburzenie i ewentualne postawienie nowego obiektu w tym miejscu nie było możliwe.
Sięgnijmy do historii, do czasu, gdy ten zabytkowy obiekt nie był w posiadaniu gminy Obrowo.
Położony na terenie naszej gminy obiekt PKP miał zostać sprzedany osobie prywatnej. Wójtowi Gminy Obrowo Andrzejowi Wieczyńskiemu zależało, aby teren ten stał się własnością gminy ze względu na ewentualną możliwość powrotu w przyszłości transportu kolejowego na teren Obrowa. Po rozmowach z kierownictwem w 2014 roku, na mocy aktu notarialnego, spółka PKP przeniosła nieodpłatnie na rzecz gminy prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem dworca kolejowego o powierzchni 57 m2 wraz z piwnicą o powierzchni 55 m2, budynkiem gospodarczym o powierzchni 13 m2 oraz studnią. W akcie odnotowano, że gmina ma obowiązek wykorzystać grunty na zadania własne związane z transportem. Wójt Obrowa poszukiwał dofinansowania, które umożliwiłoby remont obiektu. Kiedy w końcu pojawiła się odpowiednia szansa na pozyskanie środków zewnętrznych, gmina skorzystała z nich za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania ”Podgrodzie Toruńskie”. Całość inwestycji wyniosła 825 677,24 zł, natomiast wysokość dofinansowania to 456 883,50 zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Głównym celem projektu było stworzenie odpowiedniej infrastruktury niezbędnej do realizacji projektów społecznych. Budynek przy tym miał się stać jednym z zasobów gminy i służyć celom pogłębionej pracy socjalnej i pomocy psychologicznej, a następnie celom transportu kolejowego.
Zakres prac remontowych był szeroki obejmował między innymi: odkopanie i zaizolowanie ścian fundamentowych, naprawę i uzupełnienie tynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę pokrycia dachowego z eternitu, naprawę więźby dachowej, przemurowanie kominów, odnowienie i renowacja elementów ceglanych zewnętrznych ścian piwnic, wymianę wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych i energetycznych, wykonanie tynków wewnętrznych, wymianę podłóg i posadzek oraz ogrzewania. Zagospodarowywany został również teren wokół byłej stacji. Gotowe są chodniki i parking z kostki betonowej. Pojawiły się elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i oświetlenie zewnętrzne. Zaplanowano również nasadzenia roślin.
Teren inwestycji płynnie łączy się z funkcjonującym peronem kolejowym, który jest coraz częściej wykorzystywany przez podróżnych w związku ze zwiększoną liczbą kursów pociągów na trasie przebiegającej przez Obrowo.
Budynek znajduję się pod opieką konserwatora, w związku z czym wszelkie prace musiały być uzgadniane.
Konstrukcja budynku, w tym wybudowanie specjalnej platformy oraz sposób jego wewnętrznej organizacji, pozwala na korzystanie z budynku m.in. przez osoby niepełnosprawne.
Realizacja inwestycji przyczyniła się do poprawy jakości życia mieszkańców na terenie gminy Obrowo. Budynek jest wykorzystywany na szeroko rozumiane cele społeczne: integrację, przeciwdziałanie problemom rodzinnym i społecznym, przeciwdziałanie uzależnieniom, w tym uzależnieniu od korzystania ze świadczeń pomocy społecznej. W obiekcie znajdują więc swoje miejsce przede wszystkim pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej specjalizujący się w tzw. pogłębionej pracy socjalnej, wymagającej przyjaznej przestrzeni, umożliwiającej swobodną, spokojną komunikację. W gabinetach przyjmują specjaliści: psycholog, pedagog, terapeuta uzależnień, którzy pracują z dziećmi, młodzieżą, rodzicami. W budynku dyżury mają również asystenci wspierający rodziny z problemami wychowawczymi w pieczy zastępczej. Pracownicy socjalni umawiają się także na rozmowy z rodzinami przeżywającymi różnego typu trudności np. przemoc domową. Spotykają się tam również osoby z niepełnosprawnościami ich opiekunowie oraz asystenci osobiści.
Budynek służy również mieszkańcom gminy, którzy w godzinach od 7:15 do 21:00 oczekują na pociąg.
Dalekowzroczne planowanie i trudne negocjacje w sprawie pozyskania od poprzedniego właściciela zapomnianego budynku dworca ostatecznie dały efekt nie tylko w postaci ciekawego architektonicznie obiektu wchodzącego w zasób mienia gminy, ale też przyczyniły się do poprawy komfortu podróży koleją oraz zwiększyły atrakcyjności tej części Obrowa.