Przebudowa i rozbudowa istniejącego obiektu kamienicy kolejowej z początku XX w. z przeznaczeniem na obiekt biurowy - H11 Boutique Office ul. Zabrska 39D Gliwice
0
Głosów
H11 Boutique Office w Gliwicach stanowi przebudowę i rozbudowę istniejącego obiektu kamienicy kolejowej z początku XX w. z przeznaczeniem na obiekt biurowy o wysokim standardzie użytkowym.
Dla koncepcji przebudowy obiektu istotna jest w szczególności śródmiejska lokalizacja obiektu stanowiąca granicę terenów kolejowych, na których obrzeżu, na początku ubiegłego wieku zrealizowano zabudowę charakterystyczną dla patronackiego budownictwa kolejowego. Ceglane budynki o spadzistych dachach, kontrastują z sąsiadującą z typowo miejskim, kamienicznym budownictwem kwartałowym o historyzującej architekturze. Te dwa odmienne style zabudowy stanowiące przeciwległe pierzeje jednej ulicy, stanową znaczący kontrast w podejściu do sposobu formowania miasta.
Sukcesywne opuszczanie obiektów przez kolej, powoduje, że stopniowo tracą one pierwotną funkcję, a stają się, jak w przypadku przedmiotowego budynku, popadającymi w ruinę pustostanami, trudnymi do adaptacji zgodnie ze współczesnymi standardami i oczekiwaniami użytkowników. Mimo to jako świadkowie historii są nośnikiem zbiorowej pamięci i dowodem ciągłości historycznej oraz ewolucji miasta. Bywa więc, jak w tym przypadku, że stanowią inspirację dla wyobraźni – i jako takie stanowią wartość i dla inwestorów, użytkowników oraz architektów.
Fakty te, w połączeniu z lokalizacją budynku – miejsce to stanowi bramę do ścisłego śródmieścia Gliwic - stały się impulsem do działań projektowych zmierzających do realizacji szeregu celów: nawiązania skalą i intensywnością zabudowy do terenów miejskich i miastotwórczych - w szczególności nawiązania wysokością obiektu do śródmiejskiej zabudowy kamienicznej, zapewnienia współczesnych standardów rozwiązań użytkowych, technicznych i ekologicznych, uszanowania pamięci miejsca i historycznej zabudowy.
Pierwotna kamienica kolejowa została wchłonięta przez większą strukturę. Jej ślad – obrys bryły oraz relief układu pierwotnych otworów, został zachowany jednak jako część nowej bryły – symboliczny kamień węgielny obiektu.
Fragmenty nowe - nadbudowa i rozbudowa - została potraktowana współcześnie. Bryła nadbudowy jest prosta, jasna i czysta. Metaliczna powierzchnia odbija okoliczną zieleń, kamienice, niebo. Jest dynamiczna - zmienia się w zależności od kierunku patrzenia, pory dnia, pogody, pór roku - reaguje na miasto i przyrodę, lecz mimo zastosowania współczesnych środków, z nim współgra. Ta „wirtualna” architektura - mimo znacznych gabarytów, jest nienachalną i niedominującą odpowiedzią na konieczność zrównoważenia różnych elementów przestrzennych i pogodzenia różnych skal i konwencji otoczenia.
Do rozwiązań pierwotnego obiektu nawiązuje przede wszystkim niezmieniona lokalizacja budynku i relacja w stosunku do przyległych ulic.
W zakresie budowlanym – zaadaptowano część piwnic i ścian zewnętrznych obiektu, lecz pozostałe elementy ze względu na zły stan, a także konieczność spełnienie uwarunkowań technicznych w zakresie dostępności, warunków pożarowych, ewakuacji, a także zagadnień energooszczędnych i ekologicznych, została wykonana na nowo. Obiekt zyskał dodatkowe kondygnacje – łącznie 5 kondygnacji użytkowych o elastycznej funkcji biurowej, nowe wejście wraz z dobudowaną wygodną klatką schodową i dźwigiem osobowym. Projektowanie zgodnie ze standardami certyfikacji środowiskowej BREEAM, zapewnia odpowiednie warunki dostępności i dobrostanu pracowników, np. wyższe kondygnacje, oświetlenie światłem dziennym, ochronę przed hałasem, uchylne okna; jak i energooszczędności i ekologii; ogrzewanie podłogowe z rozwiniętym systemem sterowania jakościowo - ilościowego dla każdej z kondygnacji i każdego pomieszczenia oddzielnie; możliwość precyzyjnego dostosowania parametrów grzewczych do wymagań użytkowników poszczególnych kondygnacji i dodatkowo korygowane
w każdym z pomieszczeń oddzielnie; schładzanie pomieszczeń z wykorzystaniem tej samej instalacji, która służy do dystrybucji ciepła zimą; sterowana stężeniem CO2 w pomieszczeniach wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z całego budynku, co pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie powietrza wentylacyjnego i ograniczenie energochłonności wentylacji; źródłem ciepła i chłodu są Gazowe Pompy Ciepła umiejscowione na dachu; wysokosprawne urządzenia zasilane gazem ziemnym pracują przez cały rok nie obciążając dodatkowo przyłącza elektrycznego - w ten sposób jest lepiej wykorzystana energia pozyskiwana z dachowych paneli fotowoltaicznych. Całość technologii sterowana jest dedykowanym systemem BMS. Obiekt zaprojektowano by zapewniał wszechstronną optymalizację ekologiczną i kosztową.
Całość współgra z przekonaniem architektów o konieczności autentyczności i niepowtarzalności oraz konieczności zrównoważonego podejścia do przestrzeni miejskiej oraz elastyczności i wszechstronnej adaptowalności obiektu. Jest też odmiennym głosem wśród zbanalizowanej architektury biurowej.
Budynek odpowiada różnym celom i użytkownikom – by będąc odpowiedzią na oczekiwania klienta, służył także otoczeniu, by był znakiem miejsca i znakiem czasu, bez końcowej daty przydatności - w myśl wyznawanej przez architektów zasady, że architektura to czasownik - nie rzeczownik.