Park Centralny z parkingiem podziemnym al. Piłsudskiego w Gdyni
0
Głosów
Park Centralny to przestrzeń zarówno do aktywnego jak i spokojnego wypoczynku dla wszystkich grup wiekowych. Jego linearny kształt, ciągnący się wzdłuż alei 90-letnich buków, wyznacza jedną z wielu tras, prowadzących z centrum Gdyni, prosto ku morzu.
Parking samochodowy i rowerowy przeznaczony nie tylko dla użytkowników parku, ale również dla mieszkańców, korzystających z usług pobliskiego Urzędu Miasta, został schowany pod ziemią, a nad nim umieszczono obsadzone różnorodną zielenią place. Jeden z nich, skwer Plymouth, ze swobodnie rozrzuconymi wysokim 5-metrowymi sosnami, wprowadza wyjątkowy nadmorski charakter.
Fontanny, stawy, ogrody deszczowe, place zabaw, 800-metrowe wijące się ścieżki do biegania i szusowania po rolkach, polany wypoczynkowe i fitness, a nawet lodowisko w sezonie zimowym, to tylko część programu, jaki oferuje oddany do użytku w 2023 roku ostatni z etapów parku. Jego naturalność, uniwersalność i nowoczesność zapewniają zastosowane materiały: beton, stal corten, drewno egzotyczne, wodoprzepuszczalne nawierzchnie mineralne czy system inteligentnego oświetlenia, które o zmierzchu przyciemnia się, aby rozbłysnąć, kiedy w jego zasięgu pojawi się przechodzień.
Zagospodarowanie przestrzeni zostało oparte na minimalistycznej ingerencji w zastany drzewostan. Liniowy charakter całości założenia wypełniają obłe kształty poszczególnych przestrzeni zielonych. Architektura nie pełni tu funkcji dominującej, a stanowi jedynie tło dla istniejących i nowych nasadzeń. Gdzieniegdzie wprowadzony kolor czerwony, ożywia poszczególne plany, ale też podkreśla szczególne miejsca w parku.
Park Centralny o powierzchni całkowitej 87,5 tysiąca m2 to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Gdyni. To trzy etapy prac, które zamieniły starszą, już częściowo zdegradowaną parkową przestrzeń w centrum Gdyni w zupełnie nową, pełną różnych funkcji zieloną atrakcję w samym sercu miasta. Główne założenia były oparte o diagnozowane wcześniej potrzeby mieszkańców. Park Centralny jest także zgodny z założeniami Strategii Rozwoju Gdyni 2030- dokumentu wyznaczającego długofalowe kierunki rozwoju miasta.
Budowa parku podzielona była na III etapy.
Etap 1, czyli zmysły i rekreacja
Jest to część dedykowana uspokojonemu wypoczynkowi. Zaprojektowano tutaj wiele miejsc wypoczynkowych jak wybieg dla psów z torem przeszkód i poidełkiem, tor do gry w bule, siłownię zewnętrzną, trzy podesty sceniczne, plenerowe stoliki do gry w szachy, altanę wypoczynkową z pnączami, skarpę z miejscami do siedzenia, ławki, fotele i stoły z naturalnego drewna, poidełka, oraz ogród sensoryczny a w nim aromatyczne zioła czy truskawki i poziomki.
Etap 2, czyli pora na ruch
Jest to część dedykowana aktywnemu wypoczynkowi. Zaprojektowano tutaj skate park, plac zabaw dla dzieci, linarium dla dzieci starszych, ścieżkę biegową, ścieżkę rolkarską, siłownię, plac zabaw, multimedialną fontannę, zacienione miejsca wypoczynku, poidełka i ławki.
Etap 3, czyli zielona oaza w sercu miasta.
Naprzeciwko Urzędu Miasta znajduje się główny plac, na którym królują pospolite sosny, o kształcie przypominającym olbrzymie grzyby lub słynne z Teneryfy drzewa smocze. Wokół rosną sosny wielopniowe odmiany Watereri. Jest też sosna czarna oraz platany, wierzby, olchy, wiśnie, sosny wielopniowe i czarne, grujeczniki, jarzęby, ambrowiec, hortensje, tawliny, winorośle japońskie, winobluszcze pięciolistkowe, puszkinie, czosnki ozdobne, tulipany czy narcyzy. Tylko w ramach trzeciego etapu na terenie ponad 52 tysięcy m2 posadzono 156 nowych drzew; prawie 12 tysięcy krzewów różnych gatunków, ponad 4 tysiące pnączy; ponad 40 tysięcy roślin cebulowych; ponad 7 tysięcy sztuk traw ozdobnych; ponad 3 tysiące bylin różnych gatunków). Obok zachowanych drzew, jak stara jabłoń rosnąca w centralnym punkcie, posadzono nowe, o rozmiarach drzew kilkuletnich. Gatunki rodzime przeplatają się z obcymi, kolekcjonerskimi, tak by park miał walory poznawcze i był piękny cały rok.
W parku znajduje się piękny ogród deszczowy, który oprócz walorów wizualnych pełni bardzo ważną funkcję w ekosystemie. Niedaleko pawilonu głównego znajduje się miejsce wypoczynku z leżakami, hamakami, możliwością odpoczynku na trawie. Park zachęca do różnych form aktywności mieszkańców w każdym wieku- strefa dla dzieci zachęca do zabawy na placu zabaw z karuzelą i trampolinami, a dla aktywnych dorosłych utworzono ścieżki biegową oraz rolkarską połączone w pętle ze ścieżkami z etapu I.
Na terenie parku zbudowano dwa stawy. Pierwszy staw, biologicznie czynny, w którym posadzono ok. 200 różnego rodzaju bylin, zaprojektowano w głębi parku, nieopodal pawilonu, w którym docelowo mają działać usługi gastronomiczne. Drugi staw, wraz z multimedialną fontanną usytuowano w sąsiedztwie pawilonu głównego, na którego terenie otwarte zostaną usługi gastronomiczne. W niecce tego stawu w sezonie zimowym rozstawiane będzie lodowisko syntetyczne, a w samym pawilonie będzie możliwość wypożyczenia łyżew.
Całość uzupełniają zachęcające do spacerów ścieżki piesze o przepuszczalnej nawierzchni., tarasowe trawniki do odpoczynku, siedziska z egzotycznego drewna Jatoba, donice cortenowe, poidełka i ozdobne kule.
W ramach inwestycji powstał również ogólnodostępny parking podziemny na 270 miejsc parkingowych, do którego prowadzą cztery oddzielne wejścia. Wejście główne wyróżnia się niestandardową konstrukcją stalową dachu oraz jedną z dwóch wind zapewniającą obok podjazdów dla wózków komunikację między częścią podziemną a naziemną. Przebudowano też sąsiadujący z parkiem układ drogowy.
Nowy park stał się miejscem odpoczynku dla całych rodzin, w tym również miłośników aktywniejszych form spędzania wolnego czasu. Z myślą o mieszkańcach Gdyni organizowanych jest tu wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz służących profilaktyce zdrowia. Są to między innymi fortepianowe koncerty muzyki filmowej w wykonaniu uczniów gdyńskiej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego połączone z recytacją poezji nad stawem, potańcówki międzypokoleniowe, nauka chodzenia z kijami, treningi Nordic Walking, jogi, zajęcia na skate parku, wystawy fotograficzne, kino plenerowe, warsztaty kreatywne, spotkania z pszczelarzem, wymiana książek, roślin doniczkowych, puszczenie żaglówek na taflę wody, oraz bezpłatne badania profilaktyczne i akcje prozdrowotne i proekologiczne.