Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu wraz z ulicami do niego dochodzącymi
264
Głosów
Przedmiotem zamierzenia budowlanego była rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu z przekształceniem fragmentu bloku śródrynkowego (Jana Babtysty Quadro) w Pasaż Kultury. Projekt obejmuje przestrzeń historyczną Starego Rynku w Poznaniu (z uliczkami w części śródrynkowej tj. ul. Różany Targ, ul. Kurzanoga, ul. J.B.Quadro) oraz ulice do niego dochodzące, tj. ul. Zamkową, Rynkową, Wroniecką, Żydowską, Wielką, Woźną, Wodną, Świętosławską, Wrocławską, Szkolną i Paderewskiego. – obszar o powierzchni 29 053,13 m2. Zamierzenie budowlane miało na celu uzyskanie wysokiej jakości przestrzeni Starego Rynku, z zachowaniem dziedzictwa historycznego i kulturalnego.
Prace polegały na przebudowie nawierzchni, wraz z przebudową i rozbudową infrastruktury technicznej oraz przebudowie i budowie obiektów budowlanych.
- wykonanie nowej wyrównanej podbudowy nawierzchni płyty Rynku i chodników, selekcja materiału historycznego (kostki brukowej i płyt granitowych), nowe ułożenie nawierzchni
- wykonanie systemu odprowadzenia wód deszczowych wraz ze zbiornikami podziemnymi
- uporządkowanie rozmieszczenia funkcji stałych i czasowych oraz infrastruktury dla wydarzeń kulturalnych
- wprowadzenie wysp zieleni w celu zapewnienia miejsc wypoczynku, będących alternatywą dla funkcji komercyjnych oraz elementów małej architektury
- wprowadzenie udogodnień dla poruszania się osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osób starszych, z czasowym ograniczeniem sprawności, rodziców z wózkami dziecięcymi.
- przebudowa i rozbudowa infrastruktury technicznej tj. miejska sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej i wodociągowej, sieć gazowa, sieć elektroenergetyczna wraz z nowymi elementami oświetlenia terenu, sieć telekomunikacyjna oraz rozbudowa miejskiego systemu monitoringu i kontroli dostępu
- budowa obiektów budowlanych związanych z prawidłowym funkcjonowaniem przestrzeni Starego Rynku tj. przebudowa toalet publicznych w podziemiach Muzeum Wojskowego, modernizacja izolacji fundamentów budynku Starego Ratusza, urządzenia podziemne do gromadzenia odpadów, system uzdatniania wody do fontann itd.
Podstawą dla wykonania dokumentacji projektowej były modele BIM uwzględniające elementy istniejące i projektowane, aktualizowane w trakcie budowy na podstawie odkrywek, pomiarów geodezyjnych oraz badań archeologicznych.
Przebudowa jednego z najstarszych rynków w Polsce była świetną okazją do zbadania śladów przeszłości kryjących się pod ziemia. Ścisła współpraca na etapie projektu oraz realizacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Plastykiem Miejskim, Zarządem Dróg Miejskich i gestorami sieci pozwoliły na maksymalne wyeksponowanie walorów historycznego układu urbanistycznego, wykorzystanie materiału staroużytecznego oraz odwzorowanie w nawierzchni śladów nieistniejącej już zabudowy.