Międzynarodowe Centrum Logistyczne DHL Robakowo
143
Głosów
Międzynarodowe Centrum Logistyczne DHL, to jedna z największych, najbardziej innowacyjnych w Europie Środkowo-Zachodniej i największa w Polsce jednostka firmy. Obiekt otwiera zupełnie nowe możliwości logistyczne dla klientów indywidualnych i biznesowych DHL. W Międzynarodowym Centrum Logistycznym wdrożona jest najnowocześniejsza technologia, która zdecydowanie przyspieszy czas sortowania paczek podnosząc wydajność obsługi i skracając terminy dostaw przesyłek, m.in.: 44 linie rozładunkowe, najnowocześniejszy sorter z 3000 metrów taśmy sortującej. Dzięki temu jednostka jest zdolna do obsłużenia nawet 45 tysięcy paczek w ciągu godziny. Dodatkowo w obiekcie znajdują się zaawansowane systemy 1500 różnego rodzaju czujników i 800 kamer, umieszczonych na całej długości taśmy sortującej, umożliwiające śledzenie paczki od momentu wejścia na sorter aż do jej załadowania na samochód.
Obiekt wraz z terenami przyległymi zajmuje 170 000 tys. m2. Taką powierzchnię ma nieco ponad 24 boiska piłkarskie lub 253 korty tenisowe! Budynki magazynowe mają 32 000 m2. Parking przy Międzynarodowym Centrum Logistycznym pomieści 230 samochodów osobowych, a na terenie jednostki zmieści się 600 sztuk nadwozi wymiennych.
Międzynarodowe Centrum Logistyczne poza niespotykaną skalą innowacyjnych rozwiązań dla polskiego i międzynarodowego rynku przesyłek, jest jednocześnie jednostką, w której zastosowano holistyczne podejście do optymalizacji procesów, wpływających na środowisko naturalne. Inwestycja zrealizowana została zgodnie z globalną strategią GoGreen. Jednym z jej najważniejszych wyzwań jest dążenie do zerowej emisji CO2. Przy Międzynarodowym Centrum Logistycznym powstała farma fotowoltaiczna. Panele solarne zaspokoją 1/3 energetycznych potrzeb obiektu. Pozostałą część jednostka będzie czerpała z zakupionej zielonej energii, czyli takiej, do produkcji, której nie zużywano paliw kopalnych lub ich udział był minimalny.
W Międzynarodowym Centrum Logistycznym wiele jest również wiele innych przyjaznych środowisku rozwiązań. Obiekt wyposażony został w elektryczne ciągniki terminalowe, które nie powodują emisji spalin i hałasu wynikającego z pracy silników i służą do transportu przyczep i kontenerów. W MCL jest również ok. 40 punktów ładowania dla samochodów osobowych, VAN i ciężarowych, oraz po 4 linie wjazdu i wyjazdu z automatyką zarządzania transportem, skracającą czas oczekiwania pojazdu na bramkach, co także wpłynie na zmniejszenie ilości hałasu i spalin. Technologia oświetlenia LED wewnątrz i na zewnątrz budynku została wyposażona w adaptację światła DALI oraz czujniki ruchu, co przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii elektrycznej. Ponadto, w budynku wykorzystuje się pompy ciepła do ogrzewania i chłodzenia powierzchni biurowej oraz całego obiektu, co przyczynia się do efektywnego wykorzystania energii. Automatyka budynku BMS oraz zaawansowany monitoring zużycia energii (smart metering) umożliwiają optymalizację zużycia energii w czasie rzeczywistym. Infrastruktura pod magazyny energii oraz systemy do ponownego wykorzystania wody deszczowej i szarej wody pozwalają na efektywne zarządzanie zasobami.
Dodatkowo zastosowane technologie ogrzewania, oparte na palnikach z różnych źródeł ciepła (bio-oil gas), sprawiają, że budynek nie tylko redukuje swoją zależność od jednego rodzaju źródła energii, ale także przyczynia się do zwiększenia elastyczności w zarządzaniu zasobami cieplnymi. W MCL zastosowano także zrównoważone systemy chłodzenia hali, oparte na wykorzystaniu wentylacji i bryzy nocnej co jest bardzo ważnym elementem strategii oszczędzania energii i redukcji emisji. Wykorzystanie naturalnych źródeł chłodzenia pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do klimatyzacji, co nie tylko obniża koszty eksploatacji, ale także minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie ogrzewania posadzki w części magazynowej oraz kanałów powietrznych to kolejny krok w kierunku efektywnego wykorzystania energii. Pokrycie dachu materiałem refleksyjnym, ograniczającym nagrzewanie hali, jest z kolei rozwiązaniem mającym na celu kontrolę temperatury wewnątrz budynku. Dzięki tej technologii możliwe jest zminimalizowanie efektu cieplnego promieniowania słonecznego, co przekłada się na obniżenie zużycia energii potrzebnej do chłodzenia, oraz zapewnienie bardziej stabilnych warunków pracy wewnątrz budynku. W celu zapewnienia efektywnego oświetlenia i ograniczenia nagrzewania, zastosowano świetliki doświetlające magazyn oraz specjalne szyby w części biurowej z filtrem UV. Dodatkowo, na budynkach biurowych umieszczono „zielone dachy”, co przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności. Ogrzewanie posadzki w części magazynowej oraz zastosowanie materiału refleksyjnego na dachu ogranicza nagrzewanie się hali, przyczyniając się do oszczędności energii.
Podniesienie izolacyjności cieplnej budynku oraz zastosowanie ekranów akustycznych zmniejszają z kolei uciążliwość dla otoczenia oraz zapewniają lepszy komfort pracy. Dbałość o bezpieczeństwo została zagwarantowana poprzez zastosowanie sygnalizatorów świetlnych na rampach oraz automatyzację wjazdów i wyjazdów dla samochodów ciężarowych, zgodnie ze standardami CNB, FM Global oraz TAPA A. W ten sposób budynek nie tylko spełnia wymagania dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju, ale również zapewnia komfort i bezpieczeństwo dla użytkowników i otoczenia.