Rozbudowa Krytej Pływalni z zagospodarowaniem terenu przy ul. Matuszczaka 7 w Rzeszowie
0
Głosów
Projektowany obiekt przeznaczony będzie dla potrzeb rozwoju sportu, dedykowany dyscyplinie skoków do wody.
Obiekt będzie służyć do celów treningowych skoków do wody i pływania, jak również organizacji zawodów sportowych. Inwestycja przyczyni się do znacznego polepszenia warunków treningowych oraz bezpieczeństwa zawodników.
Dawna pływalnia przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie posiadała możliwość przeprowadzania treningów skoków do wody z wysokości maksymalnie 5 metrów. Nowy obiekt umożliwi profesjonalny trening zawodnikom trenującym skoki do wody wszystkich kategorii wiekowych (trampoliny: 1 m, 3 m, wieże: 5 m, 7,5 m oraz 10 m) w konkursach indywidualnych, jak również w skokach synchronicznych oraz konkursach Jump Event.
Obiekt będzie stanowić główne centrum przygotowań Kadry Narodowej Seniorów oraz Juniorów w skokach do wody na przyrządach spełniających wymagania olimpijskie (trampoliny: 3m – indywidualnie oraz synchronicznie, wieża 10m – indywidualnie oraz synchronicznie) w kategorii mężczyzn i kobiet.
Dzięki planowanemu wyposażeniu na pływalni będzie możliwa organizacja letnich i zimowych mistrzostw polski, ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zawodów Grand Prix Polski oraz zawodów międzynarodowych: Mistrzostw Europy Juniorów, mistrzostw Europy Seniorów oraz zawodów z cyklu FINA Driving Prix (odpowiednik Pucharu Świata Seniorów).
W godzinach wolnych od zajęć treningowych a także poza sezonem treningowym na pływalni będą organizowane zajęcia nurkowania, pływania, pływania synchronicznego i piłki wodnej dla młodzieży i dorosłych.
Obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
W poziomie przyziemia znajdować się będzie strefa techniczna podbasenia z pomieszczeniami wymaganymi do funkcjonowania obiektu z bezpośrednim dostępem z zewnątrz oraz dwa reprezentacyjne hole. Jeden z nich jest przeznaczony dla zawodników, posiada windę, szatnie odzieży wierzchniej, toalety, pomieszczenie medyczne i salę konferencyjną.
Drugi hol przeznaczony jest dla klientów komercyjnych i posiada szatnię odzieży wierzchniej, zaplecze sanitarne (również dla niepełnosprawnych) oraz kasy biletowe. Bezpośrednio z holu komercyjnego przewidziano komunikację poziomą do strefy administracyjnej mieszczącej pomieszczenia biurowe, archiwum oraz niezbędne zaplecze.
Ponadto, na kondygnacji przyziemia środki chemiczne będą magazynowane w projektowanych wydzielonych pomieszczeniach w pobliżu stacji uzdatniania. Urządzenia technologii basenowej znajdować się będą w przestrzeni podbasenia. Zaprojektowano pomieszczenie przeznaczone do magazynowania i dozowania podchlorynu sodu, pomieszczenia magazynowania i dozowania dla roztworu wodnego środka do korekty pH oraz koagulanta. Pomieszczenie magazynowania i dozowania podchlorynu sodu posiadać będzie osobne wejście z zewnątrz. W magazynach zbiorniki z kwasem i NaOCl będą umieszczone w specjalnych wannach wyłożonych z płytkami chemoodpornymi. Szczegóły w części instalacyjnej dt. technologii basenowej.
Na kondygnacji +1 oprócz zasadniczej funkcji – hali basenowej z infrastrukturą do skoków do wody, zaprojektowano 4 zespoły szatniowe (2 męskie oraz 2 damskie), wydzieloną salę gimnastyczną, siłownię, pomieszczenie fizjoterapii oraz trenera. Sala gimnastyczna w części jest przeszklona na halę basenu aby umożliwić widoczność trenerom i zawodnikom.
Na hali basenu znajduje się niecka basenowa o wymiarach 29 x 25 m oraz infrastruktura skoków do wody. Całość zaprojektowana została zgodnie z wymaganiami FINA dotyczącymi obiektów pływackich przeznaczonych na skoki do wody.
Dodatkowo na poziomie plaży znajduje się pomieszczenie techniczne obsługi zawodów, sauna, strefa ratowników oraz magazyn na deski i trampoliny oraz komunikację poziomą i pionową dostosowaną do zapotrzebowania oraz wyposażone w system kontroli dostępu niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obiektu uwzględniającego podział na użytkowników komercyjnych, trenerów, widzów i zawodników. Bezpośrednio na hali basenu są również wydzielone miejsca dla sędziów oraz podium.
Na kondygnacji +2 zaprojektowano trybunę mieszczącą 325 osób oraz zaplecze sanitarne od strony północnej obiektu oraz od strony południowej odrębne strefy funkcjonalne:
- strefa trenerska: cztery pomieszczenia dla trenerów z zapleczem sanitarnym oraz aneksem kuchennym;
- strefa vipowska – mieszcząca 70 miejsc na widowni o podwyższonym standardzie, wraz zapleczem sanitarnym i kuchennym;
- strefa dziennikarzy – mieszcząca 30 miejsc na widowni o podwyższonym standardzie, miejscem na pulpity komentatorskie a także niezależne zaplecze sanitarne;