Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy
0
Głosów
Przedmiotem inwestycji była budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy przy ul. Karłowicza 17. Jest to nowoczesny gmach który został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu jak najlepszych warunków pracy dla archiwistów oraz przechowywania i udostępniania bezcennych dokumentów historycznych.
Budynek posiada cztery kondygnacje, który pomieści około 30 kilometrów akt. Pozwoli to w przyszłości prawie dwuipółkrotnie powiększyć dotychczasowy zasób Archiwum, wynoszący prawie 12 kilometrów bieżących akt. Magazyny archiwalne zostały wyposażone w nowoczesne systemy regałowe. Część przestrzeni magazynowej została wykorzystana jako pomieszczenia ze specjalnymi warunkami klimatycznymi. Będą tam przechowywane materiały wymagające m.in. obniżonej temperatury.
W obiekcie zastosowano nieszablonowe rozwiązania architektoniczne, technologiczne i informatyczne. Budynek ma postać prostopadłościennej bryły, utrzymanej w neutralnej kolorystyce. Ściany zewnętrzne wykonano z wentylowanych płyt betonowych, wzbogaconych o elementy z pogranicza architektury i grafiki. Ta technologia, poprzez łamanie światła, oprócz znaczenia kompozycyjnego, zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.
Przyjęte rozwiązania odpowiadają wymaganiom nowatorskiej architektury, nadając budynkowi cechy postmodernizmu i charakter ponadczasowy. Powstał kolejny nowoczesny, specjalistyczny budynek wybudowany w sieci polskich archiwów państwowych, w którym dokumenty będą miały właściwe warunki do długoterminowego przechowywania.
Przewidziano ponad 20 miejsc parkingowych, z których część znajduje się w parkingu wewnątrz obiektu. Goście Archiwum będą mogli korzystać z akt, fotografii, map, dokumentacji technicznej. Zarówno w postaci tradycyjnej jak i mikrofilmów bądź skanów. Zasób Archiwum to nie tylko archiwalia z Bydgoszczy i regionu. Zgromadzono w nim materiały z części Kujaw, Pomorza, Wielkopolski i nawet Dolnego Śląska. Dzięki nowej siedzibie goście Archiwum zyskają komfortowe warunki do korzystania z akt. Lekcje archiwalne i konferencje będą przeprowadzane w przestronnej Sali przeznaczonej nawet dla 50 osób. Dzięki zainstalowanej w budynku komorze fumigacyjnej przekazywane do Archiwum materiały archiwalne przejdą dezynfekcję i będą czyste mikrobiologicznej.
Większa część terenu działki, niezajęta przez nowy budynek, drogi dojazdowe i parking, została przeznaczona na tereny zielone. Z lewej strony budynku zaprojektowano ścieżkę edukacyjną, gdzie będą prezentowane wystawy z reprografii materiałów archiwalnych. Gabloty są zasilane energią odnawialną z paneli słonecznych. Na działce pozostawiono dużą ilość drzew, ponadto nasadzono nową roślinność.
Budynek został przygotowany dla osób ze szczególnymi potrzebami. Na zewnątrz jaki w hali garażowej przewidziano dla nich miejsca postojowe. Obiekt wyposażony jest w windy, ścieżki dotykowe dla niewidomych i niedowidzących, plan tyflograficzny, kontrastowe tabliczki informacyjne oraz pętle indukcyjne dla niedosłyszących.