Kraków /
małopolskie
Budowa Trasy Wolbromskiej odcinek od ul. Pachońskiego do granic administracyjnych Miasta Krakowa
0
Głosów
Inwestor
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Wykonawca
Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Wrocław
Projektant
-
Trasa Wolbromska to arteria wylotowa z Krakowa na północ. Jej realizacja na terenie Krakowa jest możliwa dzięki współpracy Gminy Kraków i Województwa Małopolskiego.Realizacja nowej drogi wylotowej na północy Krakowa rozpoczęła się w II połowie 2022 roku. To wspólny projekt, który powstał na podstawie trójstronnej umowy w trybie „zaprojektuj i wybuduj” pomiędzy Województwem Małopolskim i Gminą Miejską Kraków, a firmą STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. Nowa droga o długości około 2 km przebiega przez teren gminy Miejskiej Kraków i gminy Zielonki.
Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich. Rozpoczyna się on w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się z linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstał około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowano łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Przebudowana na długości około 200 metrach została ul. Glogera. W ramach zadania powstał wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy (4011 m chodników i 1875 m dróg rowerowych). Wybudowano nową i przebudowano istniejącą infrastrukturę sieci podziemnych, w tym system odwadniający. Trasą Wolbromską poprowadzona będzie komunikacja autobusowa. W ramach zadania wybudowano pętlę autobusową. Nasadzono ponad 500 drzew i krzewów.
Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich. Rozpoczyna się on w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się z linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstał około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii G do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Wybudowano łącznik pomiędzy nową trasą, a ul. Glogera wraz z rondem turbinowym. Przebudowana na długości około 200 metrach została ul. Glogera. W ramach zadania powstał wiadukt nad torami kolejowymi oraz przejście podziemne umożliwiające ruch pieszy i rowerowy (4011 m chodników i 1875 m dróg rowerowych). Wybudowano nową i przebudowano istniejącą infrastrukturę sieci podziemnych, w tym system odwadniający. Trasą Wolbromską poprowadzona będzie komunikacja autobusowa. W ramach zadania wybudowano pętlę autobusową. Nasadzono ponad 500 drzew i krzewów.
50.094942643547, 19.928855895996
