Kompleksowa modernizacja Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Krzeszowicach
0
Głosów
Centralna Oczyszczalnia Ścieków
W latach 2010- 2012 przeprowadzono kompleksową modernizację Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Krzeszowicach. Koszt modernizacji wyniósł ok 35.000.000zł netto. Część środków finansowych pochodziła z Funduszu Spójności UE. Celem modernizacji było zwiększenie przepustowości Oczyszczalni ( w związku z rozbudową kanalizacji w Gminie Krzeszowice- realizacja KPOŚK) oraz zmiana technologii w celu polepszenia jakości ścieków oczyszczonych, odprowadzanych do odbiornika oraz polepszenia gospodarki osadami i pozostałymi odpadami. W zasadniczej części przebudowano dwa stare reaktory biologiczne i dobudowano jeden nowy, dobudowano nowy osadnik wtórny oraz wybudowano nowy węzeł przeróbki osadu wraz z biogazownią. Instalacja biogazu pozwala na wykorzystanie go do celów ciepłowniczych Oczyszczalni oraz obniżenie masy osadów o ok. 30%. Oczyszczalnia praktycznie nie zużywa gazu ziemnego. W chwili obecnej dodatkowo, ciepło z biogazu w okresie letnim wykorzystywane jest do podgrzewania osadów na poletkach, w celu dalszego zmniejszenia ich masy, poprzez dodatkowe odparowanie wody. Ma to wymierne znaczenie w obniżeniu kosztów ich zagospodarowania. Zastosowanie biogazowni wpływa na zmniejszenie emisji metanu do atmosfery. Zaznaczyć należy, że Oczyszczalnia do celów technologicznych wykorzystuje ścieki oczyszczone, co zdecydowanie wpływa na zużycie wody z wodociągu, pochodzącej z ujęcia źródlanego (ochrona wód podziemnych). W ostatnich latach wybudowano na terenie Oczyszczalni instalację fotowoltaiczną o mocy 98,28 kWp. W skali roku instalacja produkuje około 115000 kWh energii elektrycznej, która zużywana jest w 99% na potrzeby własne (1% oddawane do sieci). Stanowi to ok. 10% zapotrzebowania Oczyszczalni na energię elektryczną.
Modernizacja Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Krzeszowicach jest przykładem nowoczesnej infrastruktury komunalnej XXI wieku – inwestycji łączącej innowacyjność, efektywność energetyczną, gospodarkę obiegu zamkniętego oraz ochronę środowiska, służącej zarówno mieszkańcom, jak i przyszłym pokoleniom.
