Budowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą
0
Głosów
Środowiskowy Dom Samopomocy w Osieku nad Wisłą funkcjonuje od 2005 roku. Jest on ośrodkiem wsparcia dla 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podstawowym zadaniem ośrodka wsparcia jest zapewnienie możliwości zaspakajania uczestnikom terapii potrzeb życiowych, a także zapobieganie izolacji społecznej oraz doprowadzanie do jak najwyższego stopnia ich samodzielności i zaradności życiowej. Placówka poprzez swoje działania podnosi jakość życia uczestników terapii i integruje społecznie.
Istniejący budynek, w którym do tej pory funkcjonował Środowiskowy Dom Samopomocy w Osieku nad Wisłą, nie pozwalał na zaspokajanie potrzeb uczestników w takim stopniu w jakim byśmy tego chcieli. Dlatego Zarząd Powiatu Toruńskiego podjął decyzję o wybudowaniu zupełnie nowego, nowoczesnego i wielofunkcyjnego obiektu, który w pełni dostosowany będzie do potrzeb tej grupy mieszkańców.
Budynek położony jest w doskonałej lokalizacji, mianowicie w otoczeniu lasu, tuż nad brzegiem jeziora. Jego powierzchnia użytkowa to 1288 m². Budynek jest jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, a wejście bezpośrednio z poziomu terenu pozwala na swobodne przemieszczanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Obiekt podzielono na trzy strefy funkcjonalne:
1. Techniczno-magazynową – z pracownią stolarsko-modelarską w północno-zachodniej części budynku.
2. Reprezentacyjną – ze stołówką, salą ćwiczeń ruchowych, zapleczem kuchennym, pokojami gościnnymi oraz gabinetem kierownika i psychologa, zlokalizowaną przy wejściu głównym. W ramach zaplecza kuchennego wydzielono: pomieszczenie socjalne z WC, pomieszczenie przyjęcia z aneksem porządkowym, pomieszczenie kuchenne, pomieszczenie wydawania posiłków, zmywalnię oraz pomieszczenie na odpadki. Przewidywany układ funkcjonalny pomieszczeń i wyposażenie technologiczne zakłada prowadzenie zajęć dla pensjonariuszy oraz działalność gastronomiczną, z zapleczem do przygotowania posiłków cateringowych.
3. Strefę pensjonariuszy – z pracowniami oraz pomieszczeniami pomocniczymi (zaplecze personelu i zaplecze sanitarne). Ośrodek realizuje wyznaczone cele poprzez maksymalne wykorzystanie pracowni. Obok obecnie funkcjonującej pracowni plastycznej, krawieckiej i kulinarnej wraz ze stolarnią, w planach są pracownie: komputerowa z fotograficzną, muzyczna z zapleczem relaksacyjnym, terapii ruchowej (fizjoterapii), rewalidacyjna, ceramiczna oraz ogrodnicza. Dzięki prowadzonej w pracowniach terapii uczestnicy włączani są w życie grupy, usprawniają się psychofizycznie, kształtują nowe zdolności, w tym inicjatywy, a także samorealizują się.
Lokalizację pomieszczeń dostosowano do kierunków świata w celu optymalnego doświetlenia i nasłonecznienia. Pomieszczenia pomocnicze i techniczne zlokalizowano od północy, pomieszczenia przeznaczone na pobyt – od wschodu, południa i zachodu. Od strony południowo-wschodniej i południowo-zachodniej zaprojektowano przestronny taras rekreacyjny z wyjściami bezpośrednio z pracowni, stołówki i sali ćwiczeń ruchowych. Na tarasie dostępnych będzie kilka odrębnych stref ze stolikami i ławkami, co stanowi dodatkową przestrzeń do prowadzenia zajęć w sezonie wiosenno-letnim.
Budynek wyposażono w zeroemisyjne źródło ciepła tj. powietrzną pompę ciepła do zasilania centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego, trójszybowej stolarki okiennej oraz podwyższeniu izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, ograniczono zużycie energii elektrycznej niezbędnej do utrzymania obiektu.
Na budowę obiektu, Powiat Toruński pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 4,5 mln zł. Pozostała kwota to środki własne Powiatu. Wartość projektu to 6,76 mln zł.