Interaktywne Centrum Fajansu - Skarbiec Fajansu we Włocławku
134
Głosów
W ramach inwestycji ''Utworzenie Interaktywnego Centrum Fajansu'' dokonano zmiany sposobu użytkowania budynku przy ul. Żabiej i Królewieckiej we Włocławku z siedziby Banku Gdańskiego na Interaktywne Centrum Fajansu - przestrzeń wystawienniczo - edukacyjną.
Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą części - zabytkowa "A" pełniąca głównie funkcję ekspozycyjną oraz części "B" przeznaczonej na funkcję warsztatowo- edukacyjną i administracyjną.
Prace budowlane polegały m.in. na:
-remont konserwatorski wnętrz budynku "A";
-kompleksowy remont z przebudową budynku "B";
-termomodernizacja budynku "B";
-remont elewacji wraz z odtworzeniem historycznego wyglądu części zabytkowej budynku ''A'';
-remont pokrycia dachowego w obydwu budynkach.
Połączenie części "A" i "B" stanowi uzupełniający łącznik z ogólnodostępnym holem w parterze. Istniejący łącznik między budynkami został gruntownie przebudowany w celu otworzenia przestrzeni i dostosowania jej jakości do nowej funkcji. Główne wejście do budynku znajduje się od ul. Żabiej w przebudowanym łączniku między częściami. Dodatkowe wejście do budynku prowadzi od strony dziedzińca.
PLAN UŻYTKOWY OBIEKTU
PIWNICA -1:
Na poziomie piwnic, części zabytkowej znajduje się przestrzeń wystawiennicza, sale ekspozycyjne rozmieszczone są w środkowej części zabytku, natomiast pozostała część to pomieszczenia techniczne i gospodarcze.
W części "B" znajduje się główny węzeł sanitarny obsługujący użytkowników części wystawienniczej oraz warsztatowej, zaplecze magazynowe pomieszczeń warsztatowych oraz szatnię znajdującą się w korytarzu.
PARTER:
Większość powierzchni parteru części zabytkowej pełni funkcję ekspozycyjną, gdzie głównym elementem wystawy jest dawna sala operacyjna o bogatym wystroju i detalu architektonicznym wraz z centralnie położonym, witrażowym świetlikiem. W budynku "B" w części łącznikowej powstał ogólnodostępny hol ze stanowiskami kasowymi oraz sklepem muzealnym. W pozostałej części budynku prowadzone są prace warsztatowe dla użytkowników.
PIĘTRO I:
Na 1 piętrze budynku znajdują się głównie sale warsztatowe, tylko w przebudowanej części łącznikowej, zaplecze socjalne dla pracowników muzealnych i warsztatowych oraz dodatkowy węzeł sanitarny dla odwiedzających.
PIĘTRO II:
Kondygnacja jest w całości przeznaczona na potrzeby administracji i zarządu budynku.