Muzeum Ziemi Kozielskiej
0
Głosów
Muzeum Ziemi Kozielskiej jest zlokalizowane w zabytkowych piwnicach kozielskiego zamku. To nowoczesna i inspirująca instytucja kultury o europejskim standardzie. Muzeum opowiada ponad ośmiowiekową historię naszego miasta i regionu, od czasów Piastów Śląskich, z której to dynastii wywodzili się Książęta Kozielscy. Najciekawszym obiektem Muzeum jest relikt wieży mieszkalno-obronnej z połowy XIII wieku, ale nie brak także eksponatów znacznie starszych, bo obrazujących 10 000 lat osadnictwa na Ziemi Kozielskiej i młodszych, bo na ekspozycji można zobaczyć także przedmioty, którymi posługiwali się jeszcze nie tak dawno nasi rodzice czy dziadkowie. Nie brak nowoczesnych środków audiowizualnych, które wykorzystano do prezentacji dziejów naszej najbliższej okolicy.
Utworzenie muzeum możliwe było dzięki unijnemu dofinansowaniu, które przyczyniło się do poprawy stanu zachowania i odtworzenia historycznego wyglądu piwnicznej części zabytkowego Kompleksu Zamkowego w Koźlu. Całkowitej renowacji zostały poddane piwnice pamiętające jeszcze czasy średniowiecza. Wewnątrz muzeum zainstalowano oświetlenie, które w efektowny sposób eksponuje wystawę. Centralnym punktem obiektu są pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie). To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Na dziedzińcu obiektu, poza wybudowanym tam pawilonem, usytuowano przeszkloną piramidę, pod którą znajduje się relikt wieży. Takie rozwiązanie pozwala w naturalny sposób doświetlić zabytek i umożliwia podziwianie go z innej perspektywy. Cały plac został wybrukowany, a ustawione na nim stylowe ławeczki zachęcają do chwili odpoczynku po niezwykłym spacerze z historią w tle.
W ramach prowadzonej inwestycji gmina zakupiła także wyposażenie muzealne, niezbędne do ekspozycji zgromadzonych pamiątek. Są to projektory, multimedia i interaktywne urządzenia, które pozwolą przybliżyć dziedzictwo kulturowe ziemi kozielskiej w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Dzięki temu piwnice będą także miejscem organizacji warsztatów i wykładów historycznych, lekcji muzealnych dla szkół oraz spotkań kulturalnych dla wszystkich odwiedzających.